KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 33)

Ekonomi

Peleshi: I garantoj konsumatorëve shqiptarë se çdo produkt do të jetë i sigurt

Peleshi: I garantoj konsumatorëve shqiptarë se çdo produkt do të jetë i sigurt

Gjatë një takimi me operatorët e përpunimit të industrisë së qumështit dhe nënprodukteve të tij, Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi, iu garantoi konsumatorëve shqiptarë se çdo produkt vendas i tregtuar në subjekte të liçensuara, është i sigurt. Aksionit të paralajmëruar para 3 muajve për përforcimin e masave dhe kontrolleve të …

Më shumë

Ministri Gjiknuri dhe Ambasadorja Gjermane inspektojnë punimet në Portin e Durrësit

Ministri Gjiknuri dhe Ambasadorja Gjermane inspektojnë punimet në Portin e Durrësit

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri, shoqëruar nga Ambasadorja Gjermane në vendin tonë, ishin për të inspektuar punimet në terminalin lindor të Portit Kombëtar të Durrësit, ku po punon firma konçensionare EMS APO. Ministri vlerësoi punën që po bëhet, ndërkohë që evidentoi edhe disa problematika. Sipas tij këto probleme …

Më shumë

Rinas, mbërrin çarteri i parë me 100 turistë nga Izraeli

Rinas, mbërrin çarteri i parë me 100 turistë nga Izraeli

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Rinas, ka mbërritur çarteri i parë me 100 turistë nga Izraeli. Pranë pikave të informimit “Smile Albania” në aeroport, turistëve izraelitë u jepet informacion dhe buzëqeshje duke shënuar kështu edhe përurimin të së parës pikë informacioni në një nga pikat hyrëse të Shqipërisë. Fillimi …

Më shumë

Fondi Shqiptar i Zhvillimit për Diasporës diskutohet pa opozitën

Fondi Shqiptar i Zhvillimit të Diasporës diskutohet pa opozitën

Deputetë e opozitës shkuan të gjithë së bashku në komisionin e ekonomisë dhe pavarësisht çështjes në rendin e ditës kryefjalë e tyre ishte lirimi nga arresti shtëpiak i ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri, dorëheqja e ministri aktual të brendshëm Fatmir Xhafaj dhe diskutimi për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe …

Më shumë

FMN pro “luftës” ndaj Euros

FMN mbështet përdorimin e lekut në ekonominë shqiptare

Fondi Monetar Ndërkombëtar mbështet paketën e masave të Bankës së Shqipërisë për nxitjen e përdorimit të monedhës kombëtare, lekut në ekonomi. Në raportin e fundit për Shqipërinë, FMN pozicionohet në krah të autoriteteve shqiptare dhe vlerëson se ulja e varësisë nga euro apo e thënë ndryshe “deeurozimi” do të forcojë …

Më shumë