KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 31)

Ekonomi

Rama thirrje të rinjve: “Provoni veten në konkursin për një vend në trupën e kompanisë kuqezi!

Rama thirrje të rinjve: "Provoni veten në konkursin për një vend në trupën e kompanisë kuqezi!

Kryeministri Edi Rama ftoi të rinjtë shqiptarë të aplikojnë për t’u punësuar në kompaninë “AIR ALBANIA” e cila pritet të nisi së shpejti. Zoti Rama në një postim në mediat sociale shprehet se “Ambicia jonë është që “AIR ALBANIA” të bëhet zgjedhja e parë e çdo shqiptari dhe duam që …

Më shumë

“Rruga e Kombit” nisin konsultimet për tarifat

"Rruga e Kombit" nisin konsultimet për tarifat

Qeveria shqiptare ka nisur konsultimet me komunitetet në Qarkun e Kukësit për zbatimin e kontratës konçesionare të mirëmbajtjes së rrugës Milot-Morinë, pas trazirave të dhunshme në “Rrugën e Kombit”. Zv.ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Artan Shkreli zhvilloi një bashkëbisedim me banorë në qytetin e Tropojës. “Besoj se do të arrijmë …

Më shumë

Tiranë, AKU bllokon 1.2 ton produkte blegtorale në Tregun Agroushqimor

Tiranë, AKU bllokon 1.2 ton produkte blegtorale në Tregun Agroushqimor

Gjatë një kontrolli në Tregun Agroushqimor në Tiranë, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar një sasi prej afro 1.2 ton djathë të bardhë lope, djathë kaçkavall dhe gjizë në subjektin në pronësi të shtetasit, Maringlen Zenelaj. Nga kontrolli ka rezultuar se produktet djathë i bardhë dhe një sasi gjize ishin …

Më shumë

Peleshi replikon me Panaritin

Peleshi replikon me Panaritin

Pas deklaratave të deputetit të LSI-së, Edmond Panariti lidhur me subvencionet në bujqësi, ka reaguar ministri i bujqësisë Niko Peleshi. Përmes rrjetit social facebook Peleshi shprehet se ndjen “Keqardhje për kolegun Panariti, që e ka harruar shumë shpejt se çfarë predikonte kur për katër vjet me radhë mbuloi detyrën e …

Më shumë

Bujqësia, Panariti: Të vegjëlit të mbështeten direkt, biznesi i madh me kredi

Bujqësia, Panariti: Të vegjlit të mbështeten direkt, biznesi i madh me kredi

Partia Lëvizja Socialiste për Integrim mendon se skema e Qeverisë Rama për bujqësinë ndëshkon fermerët e vegjël dhe favorizon sipërmarrësit në bujqësi. “Bujqësia po përgatitet të financohet nga skema që nxjerrin jashtë loje femerët e vegjël e të mesëm, bujqit dhe blegtorët e varfër, të cilët kanë nevojë urgjente për …

Më shumë

Lufta e TVSH, shoqatat: Qeveria të tërhiqet, ndryshe përshkallëzojmë protestat

Lufta e TVSH, shoqatat: Qeveria të tërhiqet, ndryshe përshkallëzojmë protestat

Shoqatat e Biznesit të Vogël e të Mesëm kanë parlajmëruar se nëse qeveria nuk tërhiqet nga vendimi për përshirjen e biznesit mbi 2 milionë lekë në skemën e TVSH-së, atëhere ky biznes do të përshkallëzojë protestat. Kjo u bë e ditur në takimin e quajtur “Aleanca kundër TVSH”. Sipas kryetarit …

Më shumë