KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 3)

Ekonomi

Forumi ekonomik, marrëdhëniet tregëtare Shqipëri –Kosovë

Forumi ekonomik, marrëdhëniet tregëtare Shqipëri –Kosovë

Forumin “Mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve tregëtare Shqipëri –Kosovë”, përfaqësuesit e sipërmarrjes kosovare e shfrytëzuan për të adresuar një sërë problematikash që sipas tyre po pengojnë shkëmbimet tregtare mes dy vendeve, dhe po penalizojnë veçanërisht palën kosovare. Në përgjigje të këtyre shqetësimeve, Ministrja e Financave Anila Denaj, u ndal tek …

Më shumë

Çështja e pronave, shqetësim për Dhomën Amerikane të Tregtisë

Çështje e pronave dhe problematikat që kanë shoqëruar proçeset e rregjistrimit të tyre janë shqetësime të ngritura nga Dhoma Amerikane e Tregtisë gjatë një forumi biznesi ku mori pjesë edhe drejtori i Përgjithshëm e agjencisë së Kadastrës Artan Lame. Sipas presidentit të Dhomës Amerikane zgjidhja e çështjeve të pronës do …

Më shumë

Mbahet forumi “Shit dhe bli vetëm në monedhën kombëtare, Lek!”

“Shit dhe bli vetëm në monedhën kombëtare, Lek!” kjo ishte tema e diskutimit të një forumi të mbajtur në mjediset e Fakultetit të Ekonomisë në Tiranë. Në këtë forum ishin pjesmarrës, veç studentëve dhe pedagogëve, edhe ekspertë të ekonomisë dhe financave, përfaqësues nga bankat, nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare. Synimi …

Më shumë

Tiranë- Durrës, Balluku: Nuk ka pagesë pa mbaruar rruga!

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku lajmëroi të enjten në parlament se së shpejti nisin procedurat për dhënien me koncesion të autostradës Tiranë-Durrës, aksi kryesor i qarkullimit automobilistik në Shqipëri. Duke folur rreth lajmeve që kanë shqetësuar opinionin se autostrada do të bëhet me pagesë zonja Balluku tha në …

Më shumë