KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 27)

Ekonomi

INSTAT: Në 2017 ekonomia rritet me 3.84 përqind

INSTAT: Në 2017 ekonomia rritet me 3.84 përqind

Ekonomia shqiptare gjatë tremujorit të katërt të vitit 2017, vlerësohet me rritje prej 3,36 %, kundrejt tremujorit të katërt të vitit 2016. Sipas Institutit të Statistikave kontributin kryesor ne kete rritje e kane shenuar degët Tregti Hotele dhe Restorante dhe Transporti, Administrata publike, Arsimi dhe Shëndetësia , Ndërtimi, Industria, Energjia …

Më shumë

Shtëpia e Bardhë ka reaguar kundër tarifave që Kina vendosi ndaj 128 produkteve amerikane

Shtëpia e Bardhë ka reaguar kundër tarifave që Kina vendosi ndaj 128 produkteve amerikane

Shtëpia e Bardhë ka kritikuar Kinën pasi kjo e fundit aplikoi tarifa që shkojnë deri në 25 përqind ndaj 128 produkteve amerikane, përfshi mishin e ngrirë të derrit, arrat, frutat e freskëta dhe të thata, si dhe verën. Kjo pasi presidenti amerikan Trump vendosi të rrisë tarifat ndaj celikut dhe …

Më shumë

Rrugët me pagesë do të shtohen, Rama paralajmëron Kashar-Rrogozhinë -Vlorë

Rrugët me pagesë do të shtohen, Rama paralajmëron Kashar-Rrogozhinë -Vlorë

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar një komunikim të drejtëpërdrejtë me publikun  në orën 19, lidhur me ngjarjet në “Rrugën e Kombit”, për atë që ai e quajti “krimin e rëndë që u krye ndaj pronës së përbashkët dhe investimit të kryer”. Më parë ai paralamëroi se “Dhuna barbare mbi pronën …

Më shumë