KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 24)

Ekonomi

Ligji i strehimit social, ndërtuesit: Do ta çojmë deri në Strasburg!

Ligji i strehimit social, ndërtuesit: Do ta çojmë deri në Strasburg!

Beteja ligjore e ndërtuesve me qeverinë për ligjin e strehimit social do të shkojë deri në Strasburg. Ligji që detyron ndërtuesit të japin 3 përqind të objekteve të reja për banest sociale, sipas tyre është diskriminues dhe antikushtetues, ndaj ata do ti drejtohen Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut. …

Më shumë

Bushati në Tokio: Shpresojmë shumë që BE të çeli negociatat

Bushati : Shqipëria ka nevojë për më shumë investime nga Japonia

Shqipëria shpreson shumë që Bashkimi Evropian të vendosë për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e vendit ish-komunist në mbledhjen e Këshillit Evropian më 28-29 qershor, për të ndihmuar çimentimin e tranzicionit të saj në ekonominë e tregut, tha ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati në një intervistë për “The Japan …

Më shumë

Fondi Monetar Ndërkombëtar adreson qeverinë; Niveli i lartë i borxhit publik

Fondi Monetar Ndërkombëtar adreson qeverinë; Niveli i lartë i borxhit publik

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka adresuar një serë problematikash ndaj qeverisë dhe e vë theksin tek niveli i lartë i borxhit publik. FMN ndërkohë këshillon që të frenohet politika e uljes së taksave, dhe ajo e përjashtimeve tatimore. Këto kritika qëndrojnë dhe për analistët ekonomikë të cilët, në një intervistë për …

Më shumë

Tabaku: Të dhënat konfirmojnë krizën ekonomike

Tabaku: Projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka publikuar sot në Facebook shifra ekonomike të cilat sipas saj pasqyrojnë realitetin dhe jo propagandën e kryeministrit Rama. Sipas Tabakut të dhënat zyrtare tregojnë se në Maj 2018 mbyllën aktivitetin 1016 biznese ndërsa në 5 muaj, Janar-Maj 2018, 5848 biznese mbyllën qepenat. Deputetja …

Më shumë