KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 22)

Ekonomi

Ruçi: Procesi i konsolidimit të pronës bujqësore të përfundojë jo më vonë se viti 2021

Ruçi: Procesi i konsolidimit të pronës bujqësore të përfundojë jo më vonë se viti 2021

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi e cilësoi fragmetarizimin e tokës bujqësore sipas pronësisë, si një pengesë të madhe për zhvillimin e bujqësisë dhe fshatit. Zoti  Ruci ishte i pranishëm në panairin e karrierës të organizuar nga Universiteti Bujqësor i Tiranës, ku deklaroi se kuvendi ka inkurajuar qeverinë që procesi i …

Më shumë

Gati ndërtimi i HEC-it të Kalivaçit

Gati ndërtimi i HEC-it të Kalivaçit

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njoftoi se ka nënshkruar kontratën me fituesin e garës për ndërtimin, operimin dhe transferimin me koncesion të hidrocentralit të Kalivaçit. Përmbyllja e procedurës i hap rrugën konkretizimit të një prej veprave më të rëndësishme hidroenergjetike në vend, e lënë pezull prej dy dekadash. Shpallja e …

Më shumë

E lehtë t’i sjellësh turistët e vështirë t’i rikthesh! Ministri Klosi “Përballë” gazetarit Dervishi

Turizmi, sfida e qeverisë, në "Përballë" flet ministri Klosi

“Miniera” më fitimprurëse e Shqipërisë dhe rajonit është turizmi. Shqipëria prej vitesh është rekomanduar për t’u vizituar nga turistët në median ndërkombëtare dhe agjensi të specializuara për turizmin. Është cilësuar si “sekreti fundit i Europës” apo “Dashuria e re Mesdhetare” Shqipëria ka shumë për të ofruar në pak hapësirë, – …

Më shumë

Çfarë i pengon investitorët italianë në Shqipëri?-Flet Sergio Fontana, president i “Confindustria Albania”

Italia është partneri më i madh tregëtar i Shqipërisë, ndërkohë që bizneset italiane përfaqësojnë më shumë se gjysmën e vendeve të punës të hapura në Shqipëri nga bizneset e huaja. Sergio Fontana, president i “Confindustria Albania” thotë në një intervistë për RTSH se bizneset italiane e shohin me interes Shqipërinë, …

Më shumë