KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 21)

Ekonomi

AKU bllokon 70 ton produkte ushqimore të pasigurta për tregun shqiptar

AKU bllokon 70 ton produkte ushqimore të pasigurta për tregun shqiptar

Autoriteti i Kontrollit Ushqimor ka njoftuar se ka bllokuar 70 ton produkte ushqimore të pasigurta për tregun shqiptar. “Për periudhën 1-25 tetor në rang vendi janë kryer 4011 kontrolle në të gjitha pikat doganore të Shqipërisë. Gjatë kësaj periudhe janë konstatuar dhe bllokuar 70 ton produkte ushqimore të pasigurta për …

Më shumë

Ahmetaj: Në vitin 2019 do të ketë rritje rrogash, ulje borxhi dhe rritje investimesh

Ahmetaj: Në vitin 2019 do të ketë rritje rrogash, ulje borxhi dhe rritje investimesh

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj paralajmëroi se në fund të 2019-s parashikohet që borxhi publik të ulet nën 64,9, ndërsa pritet rritje e pagave në shëndetësi, arsim, trup diplomatik dhe ushtri. Duke folur në një dalje për mediat zoti Ahmetaj theksoi se “Lajm i mirë është rritje e …

Më shumë

Industria minerale me rritje gjatë 2018

Vitet e fundit industria minerare ka pasur rritje si rrjedhoje edhe e politikave të qeverisë. Kështu u shpreh ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri gjatë një bashkëbisedimi në platformën e bashkëqeverisjes me nje përfaqësi banorësh dhe minatorësh të zonës së Pogradecit, Përrenjasit dhe Librazhdit. Ministri Gjiknuri theksoi se rritje …

Më shumë

Çavushoglu në Tiranë me synimin rritjen e shkëmbimeve ekonomike mes Turqisë dhe Shqipërisë

Çavushoglu në Tiranë me synimin rritjen e shkëmbimeve ekonomike

Ministri i Jashtëm i Turqisë Mevlut Çavushoglu i cili që prej të enjtes pas dite gjendet në Tiranë, ka nisur takimet me zyrtarët e lartë të shtetit shqiptar me synimin rritjen e shkëmbimeve ekonomike. “Për marrëdhëniet ekonomike do të punojmë vazhdimisht. Kemi marrëdhënie shumë të ngushta me kryeministrin e Shqipërisë …

Më shumë

Forumi Ekonomik, Shqipëria dhe Estoni synojnë rritjen e bashkëpunimit

Bashkëpunimi tregëtar mes Shqipërisë dhe Estonisë është akoma në nivele modeste, dhe për të rritur më shumë këtë bashkëpunim, është zhvilluar në Tiranë forumi i biznesit mes dy vendeve. Sektorët prioritarë të ekonomisë shqiptare për të cilat sipërmarrësit estonezë shfaqen interes janë: sektori i teknologjisë së informacionit, ai i agrokulturës dhe …

Më shumë

Meta : Më shumë përpjekje në luftën e shoqërisë për të zhdukur varfërinë

Meta : Më shumë përpjekje në luftën e shoqërisë për të zhdukur varfërinë

Në Ditën Ndërkombëtare të Zhdukjes së Varfërisë, presidenti Ilir Meta tha se kjo plage e madhe e njerëzimit duhet të na shërbejë si një reflektim dhe “kambanë alarmi” për të gjithë, për më shumë përpjekje në luftën e shoqërisë tonë moderne. Zoti Meta e bëri deklaratën e tij ndërsa vizitoi …

Më shumë