KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 20)

Ekonomi

Shen: Fjalimi i Xi Jinping-ut tregon vullnetin e Kinës për vazhdimin e hapjes

Shen: Fjalimi i Xi Jinping-ut tregon vullnetin e Kinës për vazhdimin e hapjes

Fjalimi i presidentit Xi Jinping në ceremoninë e hapjes të Ekspozitës Ndërkombëtare të Importit të Kinës theksoi rolin kyç të politikës së Reformës e Hapjes në Kinë dhe tregoi vullnetin e Kinës për të ndarë përgjegjësinë për nxitjen e frymës së bashkëpunimit me përfitime të përbashkëta në botë. Vlerësimi është …

Më shumë

Projekt/buxheti 2019, pritet të sjellë rritje ekonomike 4.3%

Projekt-buxheti 2019 vijon të mbështesë rritjen ekonomike të vendit ndërkohë që vijon konsolidimin fiskal duke ulur më tej barrën e borxhit publik për biznesin dhe qytetarët. Keshtu u shpreh minsitri i financave, Arben Ahmetaj gjatë paraqitjes së projek-buxhetit 2019 përpara Komisionit të Ekonomisë. Rritja ekonomike pritet të mbështetet kryesisht nga …

Më shumë

Tabaku: Projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët

Tabaku: Projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët

Partia Demokratike më e madhja e opozitës së djathtë në Shqipëri, konsideron projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët. Deputetja demokrate Jorida Tabaku tha nga selia blu, se përmes këtij projekti synohen rritja e mëtejshme e taksave, dhe siç ka përllogaritur edhe FMN tha …

Më shumë

Shangai, hapet Ekspozita e parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës, merr pjesë dhe Shqipëria

Shangai, hapet Ekspozita e parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës, merr pjesë dhe Shqipëria

Ekspozita e Parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës u hap të hënën në metropolin kinez, Shangai. Në ceremoninë e hapjes ishte i pranishëm edhe presidenti Xi Jinping, i cili mbajti një fjalim të rastit. Ekspozita Ndërkombëtare e Importit e Kinës propozuar nga presidenti Xi është ekspozita e parë në rang …

Më shumë

“Rruga e Kombit”, Rama: Duhet t’u përgjigjemi kontributorëve!

"Rruga e Kombit", Rama: Duhet t'u përgjigjemi kontributorëve!

12 vjet nga fillimi i ndërtimit, “Rruga e Kombit” vepra më e rëndësishme e infrastrukturës rrugore në Shqipëri ende nuk ka përfundur plotësisht. Aktualisht po vazhdon ndërtimi i disa urave dhe mbikalimeve për këmbësorët. Kryeministri Rama ishte ditët e fundit për inspektim në kantieret e rrugës. Zoti Rama si edhe …

Më shumë

Rama: BSH qendër graviteti për vendin

Rama: BSH qendër graviteti për vendin

Kryeministri Edi Rama me fjalë të zgjedhura vlerësoi punën e Bankës së Shqipërisë. Gjatë konferencës vjetore “Politika monetare, integrimi Ekonomik dhe Normaliteti i ri”, kreu i ekzekutivit e cilësoi bankën qëndrore si qendër graviteti për vendin dhe institucionin më të qëndrueshëm. Guvernatoi i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, vlerësoi reformat …

Më shumë

2019 me buxhet konservator. Qeveria e përmbajtur, të ardhurat rriten me 4.7%, shpenzimet 4.4% më shumë

Ministria e financave ka finalizuar ligjin më të rëndësishëm vjetor, buxhetin e shtetit për vitin 2019. Sipas draftit tashmë të miratuar nga Këshilli i Ministrave parashikohen 519,3 miliardë lekë shpenzime në total, me një rritje 22 mld lekë krahasuar me këtë vit. Për të dytin vit me radhë, qeveria ka …

Më shumë

Komisioni i ekonomisë, vendet vakante të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë

15 emra të njohur nga fusha e financave por jo vetëm, janë në garë për tre vendet vakante për anëtar të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, të shpallura nga Kuvendi. Këtë të mërkurë, kandidatët paraqitën platformën e tyre përpara anëtarëve të komisionit të ekonomisë, në një seancë të posaçme …

Më shumë