KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 19)

Ekonomi

Kosova drejt heqjes së taksës 100 % ndaj mallrave serbe

Kosova drejt heqjes së taksës 100 % ndaj mallrave serbe

Nesër me ftesë të kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli pritet të takohen kryeministri Ramush Haradinaj dhe ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett për të diskutuar rreth kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e taksës 100% ndaj mallrave serbe. Përfaqësues të PDK-së thonë se presin që në këtë …

Më shumë

Lame: Godinat e shtetit pa çertifikata pronësie!

Lame: Godinat e shtetit pa çertifikatë pronësie!

Godina e Presidencës, ato të parlamentit, kryeministrisë dhe ministrisë për Europën dhe punët e jashtme, janë pa çertifikatë pronësie. Lajmin befasues, por edhe tronditës, e ka dhënë kreu i ALUIZNI-t Artan Lame. Ky ishte një reagim pasi presidenti Ilir Meta nuk dekretoi “Ligjin për Kadastrën”. “Presidenti i Republikës nuk dekretoi …

Më shumë

13 të ndaluar për evazion fiskal, Rama paralajmëron : Mos luani me taksat se ju gjen belaja!

13 të ndaluar për evazion fiskal, Rama paralajmëron : Mos luani me taksat se ju gjen belaja!

13 persona janë ndaluar dhe 12 janë shpallur në kërkim pasi akuzohen për evazion fiskal me vlerë 18 miliardë lekë në dëm të shtetit. Të 25 personat figurojnë administratorë të subjekteve të dyshuara fiktive që kanë lëshuar fatura të falsifikuara për subjekte të treta. Prokuroria e Tiranës ka regjistruar procedimin …

Më shumë

“Telekom Albania” do të kalojë në pronësi të kompanisë bullgare “Albania Telecom Invest AD”

"Telekom Albania" do të kalojë në pronësi të kompanisë bullgare "Albania Telecom Invest AD"

Kompania e telefonisë së lëvizshme “Telekom Albania” i është shitur për 50 milion euro kompanisë bullgare “Albania Telecom Invest AD”. Njoftimi është bërë publik nga kompania greke OTE, pjesë e grupit Deutsche Telekom, e cila kontrollon kompaninë shqiptare Telekom Albania. “Telekom Albania” do të kalojë në pronësi të kompanisë bullgare …

Më shumë

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Guvernatori i BSH Gent Sejko vlerëson se Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike, me rritje të përshpejtuar gjatë tre viteve të fundit, duke e afruar ekonominë vendase drejt ekuilibrit. Ai e bëri këtë deklaratë në Forumin për vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, të organizuar nga “Euromoney” që …

Më shumë

ARSH: Ndërtimi i rrethrrotullimit Shqiponja, 6 operatorë në garë

PD : Projekti i rrethrrotullimit Shqiponja, duhet të anullohet

Në përgjigje të interesimit të medias dhe në kuadër të transparencës ndaj opinionit publik, Autoriteti Rrugor Shqiptar informon se ditën e sotme në ora 11:00 ka përfunduar afati për dorëzimin e ofertave në garën për procedurën e “Rehabilitimi i segmentit rrugor mbikalimi pallati me shigjeta rrethrrotullimi Shqiponja, Loti 1”. Pas …

Më shumë