KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 148)

Ekonomi

Rama: “Nuk ka nevojë të shkrepni armën e nacionalizimit, por merrni kuponin tatimor…”

Rama: "Nuk ka nevojë të shkrepni armën e nacionalizimit, por merrni kuponin tatimor..."

Kryeministri Edi Rama ka ashpërsuar edhe më tej deklaratat e tij kundër informalitetit. Në ditën e parë të nisjes së operacionit të paralajmëruar në të gjithë vendin zoti Rama quajti një “luftë” në territorin e zhvillimit ekonomik e tregtar. Deklaratat e tij gjatë një takimi me ministrat, drejtues të tatimeve …

Më shumë

Jaka: Të mbështesim luftën kundër informalitetit dhe evazionit fiskal

Jaka: Të mbështesim luftën kundër informalitetit dhe evazionit fiskal

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës inkurajoi nismën dhe reformën e qeverisë në luftën kundër informalitetit dhe evazionit fiskal. Aksioni i lajmëruar se do të nisi në shtator ka marrë mbështetjen e kreut të Dhomës, Nikolin Jaka. Duke i konsideruar këto fenomene si dëm për ekonominë dhe nxitëse të …

Më shumë

Ahmetaj: “50 për qind e bizneseve pothuajse nuk japin asnjë kupon”

Ahmetaj: "50 për qind e bizneseve pothuajse nuk japin asnjë kupon"

Në vigjilje të dy vjetorit të ardhjes në pushtet, qeveria e koalicionit të majtë, ka vendosur të nisi një operacion të ashpër ndaj bizneseve që ushtrojnë aktivitet tregëtar në shkelje flagrante të ligjit. Paralajmërimi është bërë nga Ministri i Zhvillimit, Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj.  Ai e ka …

Më shumë