KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 130)

Ekonomi

Hapet tenderi për privatizimin e INSIG-ut, Eurosig ofron 2.2 miliardë lekë

Hapet tenderi për privatizimin e INSIG-ut

Qeveria shqiptare ka nxjerrë në shitje 100 përqind të aksioneve të kompanisë shtetërore të sigurimeve INSIG, me vlerë 15 milionë euro. Tenderi ka nisur në Ministrinë e Financave ku kompanitë e interesuar po dorëzojnë dokumentet. Mësohet se interes kanë shfaqur katër kompani, Eurosig sha, Kastrati sëbashku me Albsig, kompania Duraku dhe …

Më shumë

Meta i kërkon delegacionit të FMN rritjen e bashkëpunimit

Meta i kërkon delegacionit të FMN rritjen e bashkëpunimit

Kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta u ka kërkuar zyrtarëve të FMN të thellojnë më tej bashkëpunimin me autoritetet shqiptare për progresin e reformave ekonomike. Zoti Meta ka pritur të enjten shefen e Misionit për Shqipërinë Anita Tuladhar dhe përfaqësuesin rezident të FMN në Tiranë Jens Reinke. Sipas njoftimit zyrtar …

Më shumë

BE ndihmon në modernizimin e administratës doganore shqiptare

BE ndihmon në modernizimin e administratës doganore shqiptare

Shqipëria po synon rritjen e bashkëpunimit me BE për të modernizuar administratën doganore shqiptare. Në Tiranë të enjten po prezantohet Projektit të Binjakëzimit me të njëjtin emër. Projekti konsiston në prezantimin e një sistemi të kompjuterizuar i cili mundëson aplikimin e procedurave të tranizitit të përbashkët të mallrave me vendet …

Më shumë

FMN nis takimet në Tiranë

FMN mbërrin në Tiranë

Përfaqësues të Fondit Monetar Ndërkombëtar, gjendet në Tiranë për të zhvilluar një tjetër raund bisedimesh me autoritetet shqiptare, për zhvillimet e aktuale dhe perspektive të ekonomisë. Takimin e parë e kanë zhvilluar të mërkurën në mëngjes me ministrin e financave Arben Ahmetaj. Burime nga ky dikaster bëjnë të ditur se në …

Më shumë

Shqipëria dhe FAO marrëveshje për të luftuar peshkimin e paligjshëm

Shqipëria dhe FAO,  (Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara) kanë nënshkruar të hënën në Tiranë një marrëveshje  për të luftuar peshkimin e paligjshëm. Më hollësisht marrëveshja e FAO-s “Port State Measures (PSMA)” është të parandalojë, zbulojë dhe eliminojë peshkimin ilegal duke mos lejuar anijet e peshkimit të …

Më shumë

Shqipëria shikon zhvillimin e bujqësisë si alternative për të frenuar emigrimin

Dilema: “Në treg të lirë apo në magazinat e grumbullimit?”

Shqipëria do të organizojë së shpejti takimin e ministrave të Bujqësisë të vendeve të Mesdheut në Tiranë, ku si temë qëndrore do të jetë “Bujqësia si alternative ndaj emigrimit”. Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti gjatë takimit me homologun francez Stephane Le Foll në Paris. Zoti Panariti tha me këtë rast se do …

Më shumë