KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 13)

Ekonomi

Paketa fiskale diskutohet në parim, në Komisionin e Ekonomisë

Paketa fiskale ka përfunduar shqyrtimin në Komisionin e Ekonomise ne parim. Por sërish mes ministrit të financave, Arben Ahmetaj, dhe deputetëve të komisionit kishte debat për disa nga ndryshimet, por edhe argumentime për të shtuar të tjera siç është heqja e tvsh-së nga inputet bujqësore. Një tjetër ndryshim i debatuar …

Më shumë

Shen: Fjalimi i Xi Jinping-ut tregon vullnetin e Kinës për vazhdimin e hapjes

Shen: Fjalimi i Xi Jinping-ut tregon vullnetin e Kinës për vazhdimin e hapjes

Fjalimi i presidentit Xi Jinping në ceremoninë e hapjes të Ekspozitës Ndërkombëtare të Importit të Kinës theksoi rolin kyç të politikës së Reformës e Hapjes në Kinë dhe tregoi vullnetin e Kinës për të ndarë përgjegjësinë për nxitjen e frymës së bashkëpunimit me përfitime të përbashkëta në botë. Vlerësimi është …

Më shumë

Projekt/buxheti 2019, pritet të sjellë rritje ekonomike 4.3%

Projekt-buxheti 2019 vijon të mbështesë rritjen ekonomike të vendit ndërkohë që vijon konsolidimin fiskal duke ulur më tej barrën e borxhit publik për biznesin dhe qytetarët. Keshtu u shpreh minsitri i financave, Arben Ahmetaj gjatë paraqitjes së projek-buxhetit 2019 përpara Komisionit të Ekonomisë. Rritja ekonomike pritet të mbështetet kryesisht nga …

Më shumë

Tabaku: Projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët

Tabaku: Projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët

Partia Demokratike më e madhja e opozitës së djathtë në Shqipëri, konsideron projektbuxhetin e shtetit për vitin 2019-të, pasurues për oligarkët dhe rrënues për qytetarët. Deputetja demokrate Jorida Tabaku tha nga selia blu, se përmes këtij projekti synohen rritja e mëtejshme e taksave, dhe siç ka përllogaritur edhe FMN tha …

Më shumë

Shangai, hapet Ekspozita e parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës, merr pjesë dhe Shqipëria

Shangai, hapet Ekspozita e parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës, merr pjesë dhe Shqipëria

Ekspozita e Parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës u hap të hënën në metropolin kinez, Shangai. Në ceremoninë e hapjes ishte i pranishëm edhe presidenti Xi Jinping, i cili mbajti një fjalim të rastit. Ekspozita Ndërkombëtare e Importit e Kinës propozuar nga presidenti Xi është ekspozita e parë në rang …

Më shumë

“Rruga e Kombit”, Rama: Duhet t’u përgjigjemi kontributorëve!

"Rruga e Kombit", Rama: Duhet t'u përgjigjemi kontributorëve!

12 vjet nga fillimi i ndërtimit, “Rruga e Kombit” vepra më e rëndësishme e infrastrukturës rrugore në Shqipëri ende nuk ka përfundur plotësisht. Aktualisht po vazhdon ndërtimi i disa urave dhe mbikalimeve për këmbësorët. Kryeministri Rama ishte ditët e fundit për inspektim në kantieret e rrugës. Zoti Rama si edhe …

Më shumë

Rama: BSH qendër graviteti për vendin

Rama: BSH qendër graviteti për vendin

Kryeministri Edi Rama me fjalë të zgjedhura vlerësoi punën e Bankës së Shqipërisë. Gjatë konferencës vjetore “Politika monetare, integrimi Ekonomik dhe Normaliteti i ri”, kreu i ekzekutivit e cilësoi bankën qëndrore si qendër graviteti për vendin dhe institucionin më të qëndrueshëm. Guvernatoi i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, vlerësoi reformat …

Më shumë