KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 120)

Ekonomi

Haxhinasto: Portet shqiptare duhet të konkurrojnë në rajon

1 Janar, Kosova me dogana në Portin e Durrësit dhe atë të Porto Romanos

Autoritetet portuale në Shqipëri, po synojnë rritjen e konkurrueshmërisë së porteve shqiptare në rajonin e Ballkanit. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto gjatë analizës vjetore tha se sfidë mbetet përmirësimi i mëtejshëm i shërbimeve dhe veçanërisht hartimi i strategjive të veçanta për rritjen e volumit të mallrave. Ai tha …

Më shumë

Ndërtimet, së shpejti aplikimet për lejet do të bëhen on-line

“Nuk ka më ndalim ndërtimesh në Shqipëri”. Lajmi i mirë jo vetëm për ndërtuesit shqiptarë është dhënë nga zëvendëskryemnistri Niko Peleshi, i cili bashkë me ministren e territorit Eglantina Gjermani kanë njoftuar se nga 31 marsi, aplikimi për lejet e ndërtimit do të bëhet vetëm on-line. Sipas zotit Peleshi kudo …

Më shumë

Sipërmarrësit pro ndryshimeve në ligjin për dhomat e tregëtisë

Sipërmarrësit pro ndryshimeve në ligjin për dhomat e tregëtisë

Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë nënshkroi të martën një deklaratë me të cilën iu drejtohet komisioneve parlamentare të parlamentit për përshpejtimin e procesit të diskutimit e miratimit të p/ligjit “Për dhomat e tregtisë”. Nënshkrimi u bë pas një tryeze diskutimi të zhvilluar të martën në Tiranë. …

Më shumë

Rama: Eksportet drejt rritjes!

Bujqësi, rriten burimet e financimit

Kryeministri Edi Rama ka shprehur kënaqësinë e tij për rritjen e shifrave të eksporteve shqiptare. Gjatë një takimi të premten me përfaqësues të bizneseve eksportues, ai tha se “Për ne është themelore të shfrytëzojmë çdo mundësi dhe të identifikojmë çdo rrugë për të mbështetur prodhimin industrial për eksportet sepse jemi …

Më shumë

Rama: Duke paguar taksat blejmë qytetërimin!

Rama: Duke paguar taksat blejmë qytetërimin!

Kryeministri socialist Edi Rama ka përsëritur vendosmërinë e qeverisë së tij për ti shkuar deri në fund luftës kundër informalitetit në Shqipëri. Gjatë prezantimit të projektit “Efiçenca e administratës tatimore” i mbështetur nga USAID, zoti Rama tha se synohet që t’i jepet fund konkurencës së pandershme. “Nga operacioni kundër informalitetit …

Më shumë

FMN miraton disbursimin e këstit prej 72. 4 milionë eurove për Shqipërinë

FMN mbërrin në Tiranë

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të mërkurën rishikimin e pestë dhe të gjashtë të marrëveshjes me Shqipërinë, duke i hapur rrugë disbursimit të këstit prej 72. 4 milionë eurove. Sipas vendimit Bordi Ekzekutiv i FMN ka aprovuar rishikimin e ecurisë së ekonomisë së Shqipërisë në bazë të programit …

Më shumë

Ndryshime në qeverinë Rama

Ndryshime në qeverinë Rama

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur të mërkurën, ndryshime në kabinetin e tij. Sipas një njoftimi të zyrës së kryeministrit, ministri i deritanshëm i financave Shkëlqim Cani është liruar nga detyra dhe vendin e tij e ka zënë ministri aktual i Ekonomisë, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj. Sipas …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com