KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 12)

Ekonomi

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon rritje në ekonominë shqiptare në periudhën 2018-2019

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon rritje ekonomike këtë vit dhe të ardhshmin

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një rritje ekonomike 4% këtë vit dhe 3.7% vitin e ardhshëm. Kështu sqaroi përfaqësuesi i misionit të FMN-së në vendin tonë në një konferencë të përbashkët për median bashkë me Ministrin e Financave. Perfaqësuesi i FMN-së kërkoi edhe përshpejtim të konsolidimit fiskal dhe të tregohet kujdes …

Më shumë

Sejko, projekt/buxheti 2019 mbështet rritjen ekonomike

Projekt-buxheti i vitit 2019 stimulon rritjen ekonomike. Kështu u shpreh në Komisionin e Ekonomisë, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Gjithashtu, Sejko sugjeroi përmirësimin e vazhdueshëm të kapaciteteve profesionale të njësive që administrojnë vlerësimin, kontraktimin dhe monitorimin e partneriteteve publik-privat. Projekt-buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2019 janë vlerësuar …

Më shumë

Kina propozon bashkëpunimin e Azi-Paqësorit

Kina propozon bashkëpunimin e Azi-Paqësorit

Më 18 nëntor, konferenca e 26-të dyditore jozyrtare e liderëve e Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC), u mbyll në Guinenë e Re Papua. Gjatë kësaj konference, kryetari i shtetit i Kinës Xi Jinping shpjegoi përmbajtjet e asaj që u quajt “5 opinionet”, “hapjen, zhvillimin, gjithëpërfshirjen, krijimtarinë dhe rregullat”, të cilat …

Më shumë

Investimet në bujqësi, Peleshi: Fillon turi i informimit i fermerëve për IPARD II

Ministria e Bujqësisë ka filluar turin e informimit të fermerëve, mbi thirrjen e parë të aplikimeve për mbështetje në bujqësi, agropërpunim dhe zhvillim rural nëpërmjet IPARD II. Në datën 30 Nëntor 2018 deri në datën 30 Janar 2019, priten pranë zyrës qëndrore të AZHBR aplikimet për mbështetje në 3 masat …

Më shumë

Borxhi “i fshehtë” 140 mln$, Ahmetaj: Po merren masa për shlyerjen e këtij borxhi!

Pushteti vendor vijon të mos shlyejë detyrimet ndaj biznesit për punë publike. Fatura e borxhit të fshehte që bashkitë kanë ndaj privatit arrin në 12 miliardë lekë. “Po merren masa për shlyerjen e këtyre detyrimeve. Vetëm Bashkia e Tiranës ka pasur 6.5 miliardë lekë detyrime, të cilat janë përgjysmuar”-tha Ahmetaj. …

Më shumë