KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 118)

Ekonomi

Rama: Eksportet drejt rritjes!

Bujqësi, rriten burimet e financimit

Kryeministri Edi Rama ka shprehur kënaqësinë e tij për rritjen e shifrave të eksporteve shqiptare. Gjatë një takimi të premten me përfaqësues të bizneseve eksportues, ai tha se “Për ne është themelore të shfrytëzojmë çdo mundësi dhe të identifikojmë çdo rrugë për të mbështetur prodhimin industrial për eksportet sepse jemi …

Më shumë

Rama: Duke paguar taksat blejmë qytetërimin!

Rama: Duke paguar taksat blejmë qytetërimin!

Kryeministri socialist Edi Rama ka përsëritur vendosmërinë e qeverisë së tij për ti shkuar deri në fund luftës kundër informalitetit në Shqipëri. Gjatë prezantimit të projektit “Efiçenca e administratës tatimore” i mbështetur nga USAID, zoti Rama tha se synohet që t’i jepet fund konkurencës së pandershme. “Nga operacioni kundër informalitetit …

Më shumë

FMN miraton disbursimin e këstit prej 72. 4 milionë eurove për Shqipërinë

FMN mbërrin në Tiranë

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të mërkurën rishikimin e pestë dhe të gjashtë të marrëveshjes me Shqipërinë, duke i hapur rrugë disbursimit të këstit prej 72. 4 milionë eurove. Sipas vendimit Bordi Ekzekutiv i FMN ka aprovuar rishikimin e ecurisë së ekonomisë së Shqipërisë në bazë të programit …

Më shumë

Ndryshime në qeverinë Rama

Ndryshime në qeverinë Rama

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur të mërkurën, ndryshime në kabinetin e tij. Sipas një njoftimi të zyrës së kryeministrit, ministri i deritanshëm i financave Shkëlqim Cani është liruar nga detyra dhe vendin e tij e ka zënë ministri aktual i Ekonomisë, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj. Sipas …

Më shumë

BB projekt 55 milion dollarë për zhvillimin e integruar ekonomik urban të jugut të Shqipërisë.

BB projekt 55 milion dollarë për zhvillimin e integruar ekonomik urban të jugut të Shqipërisë.

55 milionë dollarë është projekti i Bankës Botërore për zhvillimin e integruar ekonomik urban të jugut të Shqipërisë. Për të përmbyllur fazën e fundit të konsultimeve, Ministria e Zhvillimit Urban dhe përfaqësues të Bankës Botërore u takuan të mërkurën me kryetarët e bashkive të jugut për të dëgjuar propozimet e …

Më shumë

Ahmetaj: Në 2017 rritja ekonomike 4 për qind

Ahmetaj: Në 2017 rritja ekonomike 4 për qind

Qeveria shqiptare shpreson në një rritje të ndjeshme ekonomike për vitet e ardhshme. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj duke raportuar për programin e reformave ekonomike për vitet 2016-2018, në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese tha se ai është një dokument i konsoliduar. “Ky document është hartuar me asistencën e donatorëve. …

Më shumë

“Unaza e Jugut të Shqipërisë” realiteti më i ri në sektorin e energjisë

“Unaza e Jugut të Shqipërisë” realiteti më i ri në sektorin e energjisë

Shqipëria ka përmbyllur me sukses të plotë, projektin e zgjerimit të rrjetin 110 kV të Jugut të Shqipërisë, duke përmirësuar rrënjësisht furnizimin me energji elektrike të zonave turistike të Rivierës shqiptare. Projekti, me një shtrirje mjaft të gjerë, i cili përfshin pjesën perëndimore dhe atë lindore të jugut të Shqipërisë, …

Më shumë