KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 116)

Ekonomi

Shqipëria dhe FAO marrëveshje për të luftuar peshkimin e paligjshëm

Shqipëria dhe FAO,  (Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara) kanë nënshkruar të hënën në Tiranë një marrëveshje  për të luftuar peshkimin e paligjshëm. Më hollësisht marrëveshja e FAO-s “Port State Measures (PSMA)” është të parandalojë, zbulojë dhe eliminojë peshkimin ilegal duke mos lejuar anijet e peshkimit të …

Më shumë

Shqipëria shikon zhvillimin e bujqësisë si alternative për të frenuar emigrimin

Dilema: “Në treg të lirë apo në magazinat e grumbullimit?”

Shqipëria do të organizojë së shpejti takimin e ministrave të Bujqësisë të vendeve të Mesdheut në Tiranë, ku si temë qëndrore do të jetë “Bujqësia si alternative ndaj emigrimit”. Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti gjatë takimit me homologun francez Stephane Le Foll në Paris. Zoti Panariti tha me këtë rast se do …

Më shumë

Haxhinasto: Portet shqiptare duhet të konkurrojnë në rajon

1 Janar, Kosova me dogana në Portin e Durrësit dhe atë të Porto Romanos

Autoritetet portuale në Shqipëri, po synojnë rritjen e konkurrueshmërisë së porteve shqiptare në rajonin e Ballkanit. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto gjatë analizës vjetore tha se sfidë mbetet përmirësimi i mëtejshëm i shërbimeve dhe veçanërisht hartimi i strategjive të veçanta për rritjen e volumit të mallrave. Ai tha …

Më shumë

Ndërtimet, së shpejti aplikimet për lejet do të bëhen on-line

“Nuk ka më ndalim ndërtimesh në Shqipëri”. Lajmi i mirë jo vetëm për ndërtuesit shqiptarë është dhënë nga zëvendëskryemnistri Niko Peleshi, i cili bashkë me ministren e territorit Eglantina Gjermani kanë njoftuar se nga 31 marsi, aplikimi për lejet e ndërtimit do të bëhet vetëm on-line. Sipas zotit Peleshi kudo …

Më shumë

Sipërmarrësit pro ndryshimeve në ligjin për dhomat e tregëtisë

Sipërmarrësit pro ndryshimeve në ligjin për dhomat e tregëtisë

Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë nënshkroi të martën një deklaratë me të cilën iu drejtohet komisioneve parlamentare të parlamentit për përshpejtimin e procesit të diskutimit e miratimit të p/ligjit “Për dhomat e tregtisë”. Nënshkrimi u bë pas një tryeze diskutimi të zhvilluar të martën në Tiranë. …

Më shumë