KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 110)

Ekonomi

Nënshkruhet memorandumi për ndërtimin e Gazsjellësit Adriatiko-Jonian

Nënshkruhet memorandumi për ndërtimin e Gazsjellësit Adriatiko-Jonian

Gazsjellësi adriatiko-jonian, i gjatë 516 kilometra, nga Shqipëria në Kroaci, do të ndërtohet nga kompania azere, “Socar”. Memorandumi mes Shqipërisë, Kroacisë, Malit të Zi dhe Bosnje Hercegovinës dhe “Sokar” është firmosur gjatë punimeve të forumit të Kroacisë, që u zhvillua në datat 25 dhe 26 gusht,bëhet e ditur në një …

Më shumë

“Bankers Petrolium” fiton ndaj Agjensisë Kombëtare të Burimeve Natyrore

Qeveria do të çojë "Bankers petroleum" në arbitrazh

Agjensia Kombëtare e Burimeve Natyrore ka humbur betejen ligjore me kompaninë kanadeze prodhuese të naftës, “Bankers Petrolium” e cila operon prej vitesh në Shqipëri. Audituesit ndërkombëtar “Price Waterhouse Cooper” dhe “Navigant” kanë bërë publik vendimin që i jep të drejtë kompanisë Bankers, duke rrëzuar kështu pretendimet e ngritura nga pala shqiptare. …

Më shumë

“Rruga e Arbërit”, ministri Haxhinasto jep shpresë

"Rruga e Arbrit", Rama dibranëve: "Hallall sharjet dhe talljet po erdhët në cermoninë e inagurimit"

Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto ka deklaruar se qeveria shumë shpejt do të konkludojë rreth të ardhmes së “Rrugës së Arbërit”, një tjetër aks i rëndësishëm rrugor që lidh Shqipërinë lindore me atë perëndimore. Sipas zoti Haxhinasto aktualisht bëhet vlerësimi i detajuar i ofertës së kompanisë kineze “China …

Më shumë

Baza Ajrore e Kuçovës-qendër e integruar për grumbullimin e produkteve bujqësore

20 milion dollaresh per 20 vitesh e ardhshme ne Berat

Baza Ajrore e Kuçovës do të ndryshojë destinacion. Ajo do të kthehet në një qendre multi-funksionale, për grumbullimin, seleksionimin, ambalazhimin, ruajtjen dhe tregtimin të frutave e perimeve të freskëta. Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Znj. Milva Ekonomi firmosi me sipërmarrësin e kompanisë “BOMIRA SHPK”, z. Ylli Aliaj, …

Më shumë

ARSH: Tuneli i Kalimashit vepër e rëndësisë së veçantë

ARSH: Tuneli i Kalimashit vepër e rëndësisë së veçantë

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka vendosur të mirëmbajë Tunelin e Kalimashit, veprës kryesore të “Rrugës së Kombit” deri në hyrjen në fuqi të kontratës së mirëmbjatjes me koncensionarin turk, “Vendeka Bilgi”, bënë të ditur burime zyrtare. Sipas Spartak Tarka, drejtor i standarteve pranë ARRSH, për aq kohë sa nuk ka një …

Më shumë