KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 11)

Ekonomi

Rama: Serbia të zbresi me këmbë në tokë, rruga e së ardhmes nuk mund të ndërtohet me thikë pas shpine!

Rama: Serbia të zbresi me këmbë në tokë, rruga e së ardhmes nuk mund të ndërtohet me thikë pas shpine!

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka paralajmëruar reagime të përbashkëta mes Shqipërisë dhe Kosovës, si përgjigje ndaj Serbisë për të penguar njohjen dhe integrimin e Kosovës. Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, pas mbedhjes mes dy qeverive në Pejë, mbajtur të hënën, zoti Rama tha …

Më shumë

Rama: “Zero tarifa dhe zero barrierave tarifore brenda 6 mujorit të parë Shqipëri- Kosovë”

Rama: "Zero tarifa dhe zero barrierave tarifore brenda 6 mujorit të parë Shqipëri- Kosovë"

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shfrytëzuar mbledhjen e përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë që u mbajt të hënën në Pejë të Kosovës, për të shprehur zhgënjimin e tij lidhur me qëndrimin e Brukselit për të mos hequr vizat për qytetarët e Kosovën, ndërsa propozoi masa për të lehtësuar marrëdhëniet …

Më shumë

Reforma e Pronësisë, drejt krijimit Agjencia Shtetërore e Kadastrës

Reforma e Pronësisë, drejt krijimit Agjencia Shtetërore e Kadastrës

Qeveria shqiptare ka hedhur një hap të rëndësishëm në reformën e titujve të pronësisë. ALUIZNI dhe ZRPP (Hipoteka) do të fillojnë të funksionojnë si një institucioni i vetëm nën emrin Agjencia Shtetërore e Kadastrës. Kjo agjensi do të jetë institucioni përgjegjës për administrimin e regjistrit të pasurive të paluajtshme, si …

Më shumë

Unaza e Madhe, drejtori i ARRSH Afrim Qendro flet në RTSH për koston e projektit

https://youtu.be/RH-pDpgdpJg

Projekti i Unazes së Madhe është vënë në shënjestër të akuzave të opozitës jo vetëm për dëmshpërblimin e banorëve, por edhe për koston e tij. Për opozitën investimi konsiderohet megavjedhje në kurriz të qytetarëve. Në përgjigje të këtyre akuzave, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka detajuar të gjithë faturën e investimit me …

Më shumë

Gjiknuri: Politika ka spekuluar me projektin për ndërtimin e Unazës së Madhe

Gjiknuri: Politika ka spekuluar me projektin për ndërtimin e Unazës së Madhe

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri ka akuzuar politikën se për interest e saj ka spekuluar politikisht lidhur me projektin për ndërtimin e Unazës së Madhe. Duke folur gjatë prezantimit të buxhetit në Komisionin e Ekonomisë ka folur edhe për ndërtimin e Unazës së Madhe zoti Gjiknuri tha se …

Më shumë

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon rritje në ekonominë shqiptare në periudhën 2018-2019

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon rritje ekonomike këtë vit dhe të ardhshmin

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një rritje ekonomike 4% këtë vit dhe 3.7% vitin e ardhshëm. Kështu sqaroi përfaqësuesi i misionit të FMN-së në vendin tonë në një konferencë të përbashkët për median bashkë me Ministrin e Financave. Perfaqësuesi i FMN-së kërkoi edhe përshpejtim të konsolidimit fiskal dhe të tregohet kujdes …

Më shumë