KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 100)

Ekonomi

PD : “Ndryshimet e Ramës janë thjesht një makijazh, po vjedhja dhe hajdutëria në tatime e dogana nuk ndryshon”

PD : "Ndryshimet e Ramës janë thjesht një makijazh, po vjedhja dhe hajdutëria në tatime e dogana nuk ndryshon"

Partia Demokratike e opozitës, i ka cilësuar ndryshimet e fundit të kryeministrit Rama në tatime dhe dogana si një formalitet. Sipas saj kjo nuk ndryshon gjendjen në të cilën janë të zhytura këto institucione dhe gropën e madhe që kanë krijuar në ekonomi. “Edi Rama vendosi të ndërrojë bletët e …

Më shumë

Konferencë Kombëtare për risitë teknologjike në përpunimin e produkteve bujqesore

Konferencë Kombëtare për risitë teknologjike në përpunimin e produkteve bujqesore

Risi teknologjike në përpunimin e produkteve bujqesore u bënë publike në një konferencë kombëtare në Tiranë të organizuar nga Ministria e Bujqësisë dhe Ushqimit, Këshilli i Agrobisnesit Shqiptar, Universitetit Bujqësor ku merrnin pjesë edhe fermerë të interesuar nga i gjithë vendi. Angelo Amato, organizator i konferencës, garantoi se makineritë e …

Më shumë

Energjitikë, Berisha replikon me Gjiknurin

Energjitikë, Berisha replikon me Gjiknurin

Ish kryeministri Sali Berisha dhe Ministri i Energjitikës, Damian Gjiknuri, kanë shkëmbyer replika në distancë lidhur me menaxhimin e energjisë që përfitohet nga HEC-et e kaskadës mbi Lumin Drin. Fillimisht ishte zoti Berisha që në një bashkëbisedim me gazetarët të premten, akuzoi ministrin Gjiknuri për një aferë korruptive duke dorëzuar …

Më shumë

FMN paralajmeron: mbroni buxhetin nga zgjedhjet

Fondi monetar ndërkombetar druhet se zgjedhjet e ardhshme parlamentare mund të rrezikojnë ecurin e reformave kryesore të ndërmarra në vend, ate të energjisë dhe luftën ndaj ekonomisë informale. Në raportin e fundit, ekspertët e FMN-së paralajmërojnë qeverinë të tregohet e kujdesshme pasi afrimi i zgjedhjeve të 2017 mund të zbehin disiplinën …

Më shumë