KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 10)

Ekonomi

Tramp: Kina të heqë menjëherë të gjitha tarifat e vendosura ndaj prodhimeve bujqësore amerikane

Tramp vendos veton ndaj Kongresit

Presidenti amerikan Donald Tramp i ka kërkuar Kinës të heqë menjëherë të gjitha tarifat e vendosura ndaj prodhimeve bujqësore amerikane. Në një postim në Tuiter, presidenti u shpreh se e kishte bërë këtë kërkesë pasi siç u shpreh ai, po ecim mirë me diskutimet tregtare. Prej kohësh Tramp është ankuar …

Më shumë

Kanadaja do të lejojë ekstradimin e shefes ekzekutive të kompanisë kineze Huauei

Huawei padi kundër qeverisë amerikane

Kanadaja ka bërë të ditur se do të lejojë ekstradimin e shefes ekzekutive të kompanisë Huauei, por duhet të jetë gjykata ajo që duhet të marrë një vendim final në lidhje me këtë çështje. Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që Meng Uanzhu, shefja financiare e kompanisë së telekomunikacionit, të gjykohet …

Më shumë

TAP vlerësohet me “Çmimin e Filantropisë” për “Kontributin Social në Nivel Kombëtar”

TAP Vlerësohet me Çmimin e Filantropisë për Kontributin në Nivel Kombëtar

Më 22 shkurt 2019, Partnerët Shqipëri i kanë dorëzuar Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) Çmimin e Filantropisë për Kontributin Social në Nivel Kombëtar. Ky çmim iu dha TAP për investimet në ndërtimin e kopshtit të fshatit Pashalli dhe shkollës së Konizbaltës në bashkinë e Urës Vajgurore, si edhe të muzeut “Gjon …

Më shumë

Sipërmarrësit apel: Situata politike po ndikon negativisht në ekonomi

Situata politike e krijuar në vendin tonë ka edhe një ndikim të drejtpërdrejtë në zhvillimin ekonomik. Sipas përfaqësuesve të biznesit, më shumë sesa investimet vendase, kjo situatë është e dëmshme për bashkëpunimet tregtare me të huajt apo edhe për investimet e huaja direkte. Për sipermarrjen shqiptare, tashmë ka ardhur koha …

Më shumë

Kinë-ShBA, konsultimet arrijnë përparim konkret

Kinë-ShBA, konsultimet arrijnë përparim konkret

Raundi i 7-të i konsultimeve ekonomiko-tregtare të nivelit të lartë u mbyll të dielën në Uashington. Gjatë bisedimeve katër ditore, përfaqësuesit kinezë dhe amerikanë zhvilluan negociatat mbi transferimin teknologjik, mbrojtjen e të drejtave të pronësisë intelektuale, barrierat jo-doganore, sektorët e shërbimeve, bujqësinë dhe kursin e këmbimit dhe negociatat patën përparim …

Më shumë