KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi

Ekonomi

Rrëzohet buxheti i Skraparit, flet Kryetari i Bashkisë

Rrëzohet buxheti i Skraparit

Ndonëse e kishin miratuar me shumicë votash projekt buxhetin afat-mesëm, një muaj më parë, këshilltarët e Partisë Socialiste në bashkinë e Skraparit e kanë rëzuar atë në miratimin për vitin e ardhshëm. Në një mbledhje që është shoqëruar me debate, me nëntë vota këshilltarët socialistë rrëzuan buxhetin me pretendimin se …

Më shumë

Ruçi : “Të mos i lemë qytetarët nën goditjet e forcave të pashpirt të tregjeve”

Ruçi : "Të mos i lemë qytetarët nën goditjet e forcave të pashpirt të tregjeve"

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi u bëri thirrje të gjitha institucioneve të pavarura që kanë për objekt të veprimtarisë së tyre aspekte të shërbimeve publike dhe mirëqenies, të rivlerësojnë mundësitë që krijonë tarifat e shërbimeve publike për shërbime të aksesueshmë për të gjithë qytetarët. “Të mos i lemë qytetarët nën …

Më shumë

Mbështetet reforma energjitike dhe rehabilitimi i konvikteve studentore

Marrëveshjet mbështesin reformën energjetike në Shqipëri, ndër të tjera, hedhin hapin e parë drejt ndarjes së OSHEE – Furnizuesit Universal dhe Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes, krijimin e Burses të Energjisë (APEX) dhe hapjen graduale të tregut të shitjes me pakicë, së bashku me krijimin e një tregu konkurrues me …

Më shumë

Presidenti Meta kthen projektbuxhetin dhe rreshtohet krahas studentëve

Presidenti Meta kthen projektbuxhetin dhe rreshtohet krahas studentëve

Presidenti Ilir Meta është rradhitur krahas studentëve në protestën e tyre ndërsa ka kthyer në parlament projekligjin për buxhetin e shtetit dhe paketën fiskale të vitit 2019. Lajmi u mësua sot në mesditë ndërsa parlamenti ishte përfshirë në një debat për protestën e studentëve. Zoti Ruçi sapo kish njoftuar se …

Më shumë

Deputeti i PD: Gjiknuri dhe dy drejtorët e ARRSH-së dhe OST-së, hajdutë të rëndomtë e të paskrupuj!

Deputeti i PD: Gjiknuri dhe dy drejtorët e ARRSH-së dhe OST-së, hajdutë të rëndomtë e të paskrupuj!

Partia Demokratike e opozitës ka reaguar me tone të forta pas deklaratës së ministrit Damian Gjiknuri lidhur me atë që po cilësohet skandalin e kompanisë amerikane DH Albania, e cila akuzohet se ka falsifikuar dokumentat e garës për ndërtimin e një pjese të Unazës së Madhe, duke përfituar padrejtësisht 18 …

Më shumë

Shell do të digjitalizojë dokumentet e shtetit shqiptar për hidrokarburet

Shell do të digjitalizojë dokumentet e shtetit shqiptar për hidrokarburet

Falë një projekti prej 500 mijë paund, do të mundësohet procesi i digjitalizimit të fondit të të dhënave teknike të hidrokarbureve të Shqipërisë. Materialet që disponon arkivi e kanë fillesën në vitin 1927,ku janë të ruajtuara të gjitha dokumentet e shtetit shqiptar për hidrokarburet, përfshi edhe studimet në fushën e …

Më shumë