KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 669)

Bota

Italia, Gjermania dhe Franca, i kërkojnë BE një përgjigje të fortë ndaj krizës së emigrantëve

Italia, Gjermania dhe Franca, i kërkojnë BE një përgjigje të fortë ndaj krizës së emigrantëve

Italia, Gjermania dhe Franca, kanë nënshkruar së bashku një dokument politik ku i kërkojnë Bashkimit Europian rishikimin e rregullave europiane në të drejtën e azilit për emigrantët. Dokumenti u firmos nga ministri i Jashtëm italian Gentiloni, ai gjerman Steinmeier e francezi Fabius. Nëpërmjet tij u kërkohet vendeve të BE një …

Më shumë

Tjetër tragjedi në Mesdhe

Tjetër tragjedi në Mesdhe

Qindra emigrantë mendohet të jenë mbytur në dy anije që transportonin emigrantë nga Libia, njoftojnë burime të ndryshme informacioni. Sipas BBC anijet me rreth 500 emigrantë u mbytën jashtë Libisë,  pranë qytetit Zuvara. Anija e parë, e cila u përmbys të enjten, kishte rreth 50 njerëz në bord. E dyta, …

Më shumë