KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 6)

Bota

Protestat, Franca mund të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

“Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka konsideruar të shpallë gjendje të jashtëzakonshme për të parandaluar përsëritjen e protestave të dhunshme, si dhe ka bërë thirrje për bashkëbisedim me protestuesit”-, tha zëdhënësi Benjamin Griveaux. Grupe të të rinjve me maska në fytyrë, si dhe mjete të forta, kanë protestuar në rrugët e …

Më shumë

Paris, vazhdojnë protestat e dhunshme, qeveria mendon vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Paris, vazhdojnë protestat e dhunshme, qeveria mendon vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Demonstratat kundër çmimit të lartë të karburanteve vazhdojnë të shtohen në kryeqytetin francez Paris, ndërsa qeveria po shikon mundësinë e vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme. Një ditë më parë u arrestuan 287 personave ndërsa 110 u plagosën, mes tyre një numër policësh. Rreth 75 mijë qytetarë në radhët e “jelekëve …

Më shumë

Putin i blinduar në Argjentinë

Putin i blinduar në Argjentinë

Presidenti rus Vladimir Putin udhëtoi të premten drejt Argjentinës, për të marrë pjesë në takimin e përvitshëm të G20. Ajo që ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve, në të vërtetë ka qenë autokolona e tij. Dy limuzinat e blinduara “Aurus” u cilësuan pothuajse nga të gjitha mediat lokale si “bunkerë …

Më shumë

Izrael, policia ka rekomanduar dënimin e Netanyahut dhe të bashkëshortes së tij për vjedhje dhe korrupsion

Izrael, policia ka rekomanduar dënimin e Netanyahut dhe të bashkëshortes së tij për vjedhje dhe korrupsion

Policia izraelite njoftoi të dielën se ka rekomanduar dënimin e kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe të bashkëshortes së tij Sara për vjedhje dhe korrupsion. Ky është rekomandimi i tretë i këtij lloji në një vit, kundër shefit të qeverisë. Prokurori i përgjithshëm tashmë duhet të vendosë nëse do të dënojë ose …

Më shumë

Parisi “në flakë’, protesta kundër rritjes së çmimit të naftës

Rreth 600 protestues me jelekë të verdhë u mblodhën rreth Champs-Elysees, në Paris, në demonstratën e tretë kundër rritjes së çmimit të karburantit. Ka pasur përleshje me policinë, të pranishëm masivisht nëpër rrugët e shkatërruara nga protestuesit të shtunën e kaluar. Champs-Elysees është mbyllur për makinat, por i hapur për …

Më shumë