KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 546)

Bota

Shpëtohen refugjatë në mesdhe

Një anije irlandeze, që shërben si pjesë e patrullave kufitare në detin Mesdhe, shpëtoi 111 emigrante ne det të hapur. Emigrantët janë të gjithë nga Afrika Veriore dhe u gjetën 32 milje larg brigjeve të Libisë, në një varke gome. Anijet patrulluese irlandeze kanë shpëtuar mbi 7 mijë persona në …

Më shumë

Aeroplanmbajtësja qëndron në ujërat e Mesdheut

Aeroplanmbajtësja “Harri Truman” do të qëndrojë në ujërat e Mesdheut për të ndihmuar në luftën kunder Shtetit Islamik, lajmëruan burime të mbrojtjes amerikane. Anija mund të përfshihet në operacione të përbashkëta me aeroplanmbajtësen franceze Sharl de Gol në pjesën jugore të Mesdheut. Vendimi i Komandës ushtarake amerikane është i lidhur …

Më shumë

SHBA ndalon hyrjen e emigrantëve sirianë dhe irakenë

shba cia isis kriza e refugjateve siriane irakene

CIA amerikane lajmëroi se terroristët e grupit ISIS mund të kryejnë sulme të tjera në gjëndjen e krijuar nga kriza e refugjatëve. Pas kësaj deklarate, shumë shtete amerikane vendosën të mos pranojnë me emigrantë sirianë dhe irakianë sipas planit që kishte shpallur më herët presidenti Obama. “Siguria ështëe para”, argumentuan guvernatorët e këtyre shteteve.

Më shumë

Viktimat e Parisit nderohen me homazhe në Tiranë

Viktimat e Parisit nderohen me homazhe në Tiranë

Shqiptarët ju bashkuan të hënën zisë botërore për të nderuar viktimat e terrorit më 13 nëntor në Paris. Në sheshin “Skënderbej” në Tiranë në mbrëmje u bënë homazhe, ku morën pjesë zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar, poltikanë, pjestarë të komuniteteve fetare, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, …

Më shumë

Sulmet terroriste në Paris, të paktën 23 të arrestuar

Sulmet terroriste në Paris, të paktë 23 të arrestuar

Autoritetet franceze arrestuan 23 persona dhe sekuestruan 31 armë gjatë operacioneve të kryera gjatë natës në kuadër të gjendjes së jashtëzakonshme të dekretuar pas atentateve në Paris, njoftoi të hënën ministri i Brendshëm, Bernard Cazeneuve. Ministri njoftoi gjithashtu se gjatë këtyre 48 orëve të fundit 104 persona janë vendosur në …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com