KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 544)

Bota

Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët

Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbajti një fjalim në Bundestag kushtuar çështjeve të terrorizmti dhe refugjatëve. “Gjermania do ndihmojë Francën në luftën kundër terrorizmit dhe do të shtojë angazhimin e saj në pika te nxehta në luftën kundër shetit islamik, duke forcuar njëherësh sigurinë dhe mbledhjen e informacioneve brenda vendit”, tha …

Më shumë

Zjarre në Australi

Zjarre në Australi

Stina e verës në Australi ka nisur me zjarre si pasojë e thatësireës dhe temperaturave te larta. Në shtetin jugor te Adelaides , nje zjarr masiv ka shkatërruar dhjetra ferma e makina duke shkaktuar edhe të plagosur. 200 zjarrfikës në tokë po ndihmohen nga ajri për venien nën kontroll të …

Më shumë

Papa Françesku në Kenia

Papa Françesku u kërkoi sot përfaqësuesve të besimeve të ndryshme fetare të bashkëpunonin dhe të vepronin si paqtues duke theksuar se emri i Zotit nuk duhet të përdoret kurrë për të justifikuar urrejtjen dhe dhunën. “Gjithnjë e më shpesh të rinjtë radikalizohen në emër të besimit për të mbjellë mosmarrëveshje …

Më shumë

Merkel viziton Parisin

Merkel viziton Parisin

Kancelarja gjermane Merkel vizitoi të mërkurën Parisin, për të biseduar për përjekjet në luftën kundër terrorizmit, me Presidentin Fransua Hollonde, i cili se fundmi ka ndërmarrë një tur diplomatik, në përpjekje për të forcuar koalicionin kundër shtetit islamik. Ndalesa e pare e Merkel ishte në Place de la Republike, ku …

Më shumë

Lirohet përkohësisht Sanader

Pas një periudhe katër vjecare burgimi , ish kryeministri kroat Ivo Sanader është liruar sot. Një panel gjyqtarësh të Zagrebit vendosen të ndërpresin burgimin e Sanaderit, pasi gjykata kushtetuese vendosi dje se ai duhet të lirohet nga burgu jo më vone se data 30 nëntor. Sanader do të presë rezultatin …

Më shumë

Përplasja Rusi-Turqi, Stoltenberg bën thirrje për qetësi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg bëri thirrje për qetësi dhe zbutje të tensioneve pas rrëzimit të avionit ushtarak rus nga ushtria turke në kufirin sirian. “Bëj thirrje për qetësi dhe vetëpërmbajtje”, deklaroi Stoltenberg në përfundim të një takimi të jashtëzakonshëm të organizuar në Bruksel të martën me përfaqësues …

Më shumë

Pengmarrje në Rubè të Francës

france pengmarrje

Autoritetet e Francës lajmeruan se policia i dha fund një pengmarrjeje gjatë natës duke vrarë një person të armatosur, i cili kishte rrëmbyer disa njerëz në qytetin Rubè pranë kufirit me Belgjikën. Policia saktësoi se incidenti nuk kishte lidhje me terrorizmin. Personi i vrarë ishte pjesë e nje grupi që …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com