KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 52)

Bota

Dorëhiqet Avigdor Libermen, reagon ndaj armëpushimit në Hamas

Jep dorëheqjen ministri i mbrojtjes së Izraelit, Avigdor Liberman. Njeriu që njihet si prej eksponentëve më radikalë kundër Palestinezëve në qeverinë e Benjamin Netanjahut, ka reaguar kështu në shenjë proteste, kundër marrëveshjes së armëpushimit të arritur një ditë më parë mes Hamasit, dhe ushtrisë izraelite. Largimi i Liberman që është …

Më shumë

Qeveria britanike diskuton projekt-marrëveshjen e Brexit-it

Qeveria britanike diskuton projekt-marrëveshjen e Brexit-it

Qeveria britanike ka rënë dakord me tekstin e marrëveshjes së ofruar një ditë më parë nga Bashkimi Europian. Kryeministrja britanike Theresa May ka thirrur një mbledhje të jashtëzakonshme të kabinetit të mërkurën për të diskutuar projekt-marrëveshjen e Brexit-it. Sipas BBC-së, teksti është dakordësuar në nivel teknik pas negociatave intensive këtë …

Më shumë

Merkel në PE në Strasburg, për të ardhmen e Europës

Merkel në PE në Strasburg, për të ardhmen e Europës

Me shumë interes është pritur fjalimi i kancelares gjermane, Angela Merkel për të ardhmen e Europës në Strasburg. Një gjysmë viti para zgjedhjeve për Parlamentin Europian, pritej se çfarë vizioni do të paraqiste kancelarja gjermane në mandatin e saj të fundit për bashkësinë europiane. Pas presidentit francez, Emmanuel Macron që …

Më shumë

Palermo: Konferencë dy ditore për Libinë, mungojnë liderët kryesorë

Në qytetin e Palermos në Itali, po zhvillohet konferenca dy ditore ndërkombëtare mbi të ardhmen e Libisë, me objektivin e kontributit në stabilizimin e situatës në vend në fokusin e zhvillimit të zgjedhjeve ta ardhshme politike në 2019.E parashikuar të merrnin pjesë liderët kryesorë të botës, kjo konferencë ka ngjalluar …

Më shumë

Thaçi në konferencën e Paqes, apel për të mbështetur marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar mbështetje në Paris për forcimin e paqes përmes dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Këte e ka bëre publike vetë presidenti me një status në rrjetet sociale ku shkruan: “Në Forumin e Paqes në Paris kërkova që të mbështeten …

Më shumë