KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 50)

Bota

SHBA kërcënon Gjykatën e Hagës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërcënuar se do të ndërmarrin sanksione ndaj Gjykatës  Ndërkombëtare Penale, nëse kjo e fundit vijon me procedimin e amerikanëve.  Aktualisht Gjykata me seli në Hagë po merr në konsideratë nisjen e procedirmeve penale ndaj ushtarakëve amerikanë në lidhje me abuzimet e pretenduara ndaj të …

Më shumë

Jep dorëheqjen kreu i CBS

Les Munves, kreu i gjigadit amerikan mediatik (CBS) SiBiEs, ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme pas pretendimeve të ngritura ndaj tij për sjellje jo të përshtatshme ndaj grave. SiBiEs ka hetuar për zotin Munves qëkur the Nju Jorker publikoi pretendimet e para kundër tij në korrik të këtij viti, dhe pasi …

Më shumë

Zgjedhjet në Suedi

Pas zgjedhjeve të së dielës, të cilat rezultuan me ngritjen e demokratëve nacionalistë, Suedia, një nga kombet më liberalë të Europës, është kthyer  djathtas duke u dhënë shtysë frikave për imigracionin. Gjatë viteve të fundit, partitë e ekstremit të djahtë kanë shënuar fitore spektakolare në euorpë, ndërsa kontinenti i vjetër …

Më shumë

Koreja e Veriut feston 70-vjetorin e krijimit përmes një parade të madhe ushtarake

Koreja e Veriut feston 70-vjetorin e krijimit përmes një parade të madhe ushtarake

Koreja e Veriut shënon 70-vjetorin e krijimit të shtetit përmes një parade të madhe ushtarake. Por, në këtë paradë nuk janë ekspozuar raketat balistike nderkontinentale, që janë bërë subjekt i sanksioneve ndërkombëtare. Lideri verikorean, Kim Jong Un ka shikuar teksa trupat, artileria dhe tanket kanë parakaluar në qendër të kryeqytetit. …

Më shumë