KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 5)

Bota

Protestat masive në Hong Kong, Lam: Nuk tërhiqem nga projektligji

Udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam, deklaroi se nuk do të tërhiqet nga projektligji që lejon ekstradimin në Kinë, pavarësisht nga protesta masive. Të dielën, qindra dhe mijëra njerëz u mblodhën kundër pasojave  që kritikët thonë se mund t’i lejojë Kinës që të targetojë kundërshtarët politik në këtë territor. Projektligji …

Më shumë

Konflikti Izrael-Palestinë, Gjermania mbështet zgjidhjen mes dy shteteve

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas deklaroi se shteti i tij mbështet zgjidhjen mes dy shteteve për dhënien fund të konfliktit izraelito-palestinez, teksa Shtetet e Bashkuara pritet që të publikojnë një plan për paqe për këtë çështje. “Ne ende mbështesim zgjidhjen me dy shtete përmes negociatave, si e vetmja …

Më shumë

Britania dhe Koreja e Jugut nënshkruajnë marrëveshje për tregti pas Brexit

Mbretëria e Bashkuar dhe Koreja Jugore, kanë nënshkruar në parim disa marrëveshje për tregti të lirë, të cilat synojnë të ruajnë bashkëpunimin ekzistues mes dy vendeve edhe pas largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian. Sekretari britanik për Tregti Ndërkombëtare, Liam Fox, ka nënshkruar marrëveshjet me homologun e tij koreanojugor , …

Më shumë

Japoni, dita e dytë e G-20

Shpenzime shëndetësore shumë të larta, një krah pune që reduktohet vazhdimisht, për herë të parë, ministrat e Financave të G20-ës u fokusuan në plakjen e popullsisë, një sfidë madhore për ekonomitë e zhvilluara dhe sfidë e ardhshme për vendet e tjera. Japonia, që drejton mbledhjen në Fukuoka (jugperëndim), nuk e …

Më shumë

Protesta në Hong Kong kundër ligjit të ekstradimit

Dhjetëra mijëra persona marshuan në Hong Kong, për të kundërshtuar një projektligj, që kritikët thonë se mund t’i lejojë Kinës që të targetojë kundërshtarët politik në këtë territor. Projektligji kundërthënës i ekstradimit, do të lejonte që kriminelët e dyshuar të mund të dërgoheshin në Kinë për gjykim. Protestat mendohet se …

Më shumë