KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 499)

Bota

Shpërthim në Ankara

Shpërthim në Ankara

25 të vdekur dhe 75 të plagosur është bilanci i deritanishëm i një shpërthimi në Ankara të dielën pas dite. Një makinë e mbushur me eksploziv shpërtheu në afërsi të stacionit të autobusëve në bulevardin “Ataturk”, aty ku gjenden edhe disa ndërtesa qeveritare. Mendohet se numri i viktimave mund të jetë …

Më shumë

KS i OKB-së miraton rezolutë kundër abuzimeve seksuale të paqeruajtësave

KS i OKB-së miraton rezolutë kundër abuzimeve seksuale të paqeruajtësave

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë të hartuar nga SHBA-të me sugjerimin e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së Bank Ki Mun për parandalimin dhe luftimin e rasteve të shfrytëzimit dhe abuzimit seksual nga ana e paqëruajtësve të kësaj organizate. Kjo rezolutë parashikon, riatdhesimin …

Më shumë

Trudo viziton Uashingtonin

Trudo viziton Uashingtonin

Kryeministri liberal i Kanadasë, Xhastin Trudo, nisi vizitën e tij të parë në Uashington dhe të parën të një udheheqësi kanadez në Shtetet e Bashkuara në 20 vjetët e fundit. Ai u prit në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti Barack Obama. Obama ia kishte drejtuar ftesen për vizitë zotit Trudo …

Më shumë