KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 495)

Bota

Rezultatet e zgjedhjeve në Francë

rezultatet e zgjedhjeve ne france

Republikanët e ish-Presidentit Sarkozi kanë rezultuar fitues të roundit të dytë të zgjedhjeve lokale të së dielës, duke kryesuar në 7 nga 13 rajonet franceze. Në vend të dytë kanë dalë socialistët e presidentit Fransua Hollond, të cilët kanë fituar 5 rajone. Partia qeverisëse e Hollond pati tërhequr kandidatët e …

Më shumë

Siri, palët opozitare të gatshme të bisedojnë me Assadin

Siri, palët opozitare të gatshme të bisedojnë me Assadin

Fraksionet e opozitës së përçarë siriane, që luftojnë regjimin e presidentit Bashar al-Assad, kanë rënë dakort për nisjen e bisedimeve të paqes. Lajmi njoftohet nga agjencia Reuters. Në deklaratën e nënshkruar nga rebelët bëhet thirrje për “pluralizëm dhe një regjim gjithpërfshirës në Siri. Në dokument sanksionohet gjithashtu se presidenti Bashar …

Më shumë

Homs, nis evakuimi i banorëve

Homs, nis evakuimi i banorëve

Në qytetin Homs të Sirisë ka nisur evakuimi i banorëve të një lagjeje që është nën kontrollin e kryengritësve. Largimi po bëhet pas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar me regjimin e Bashar al-Assadit. Autobusë të ngarkuar me banorë po largohen nga qyteti ndërsa shifra e tyre që presin të zhvedosen është …

Më shumë

Biden: Shtetet e Bashkuara nuk do ta njohin kurrë ankesimin e Krimesë nga Rusia

Biden: Shtetet e Bashkuara nuk do ta njohin kurrë ankesimin e Krimesë nga Rusia

Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Biden, tha para anëtarëve të Parlamentit të Ukrainës se “Rusia ka pushtuar territorin sovran ukrainas” në Krime dhe e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare duke e aneksuar ilegalisht këtë gadishull. Në fjalimin qe mbajti në Parlamentin e Ukrainës, zoti Biden tha se “gjithe bota po e sheh …

Më shumë