KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 493)

Bota

Turqi: Gjermania të mos e njohë “gjenocidin” ndaj armenëve

Turqia i ka tërhequr vërejtjen Gjermanisë kundër miratimit të rezolutës për njohjen e masakrës së Perandorisë Osmane kundër armenëve si “gjenocid”. Lidhur me këtë çështje pritet të votohet këtë javë. Vrasja e 1.5 milionë armenëve nga Perandoria Osmane, në periudhën 1915 – 1917, shihet nga historianët si gjenocidi i parë …

Më shumë

Brazil, ministri i antikorrupsionit devijon hetimin mbi kompaninë shtetërore të naftës Petrobras

Ministri i antikorrupsionit në qeverinë e përkohshme braziliane ka dhënë dorëheqjen pas publikimit të një regjistrimi që tregon se ai ishte përpjekur për të devijuar një hetim mbi kompaninë shtetërore të naftës Petrobras. Fabiano Silveira, është i dyti ministër i qeverisë aktuale që jep dorëhehqjen, një javë pasi ministri i …

Më shumë

Erdogan grave: Lindni fëmijë, mos përdorni kontraceptivë!

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje myslimanëve të refuzojnë kontraceptivët dhe të kenë më shumë fëmijë. Në një fjalim të transmetuar live në televizion, ai tha se “asnjë familje myslimane” nuk duhet të konsiderojë terapinë për kontrollin e lindjes apo planifikimin familjar. “Ne do të shumojmë pasardhësit …

Më shumë