KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 492)

Bota

Hollanda: Jo marrëveshjes së BE për heqjen e barrierave tregtare për Ukrainën

Hollandezet i kane thene jo marreveshjes se Bashkimit Europian per heqjen e barrierave tregtare per Ukrainen

Me një kuotë prej 61.1 përqind të votave kundër dhe 38.1 përqind në favor, holandezët e kanë kundërshtuar marrëveshjen e Bashkimit Europian për heqjen e barrierave tregtare për Ukrainën, në referendumin që u zhvillua gjatë ditës së djeshme. Pjesëmarrja në referendum ishte e ulët, rreth 32.2 përqind. Për shkak të …

Më shumë

Referendumi popullor në Hollandë

Holandezët u janë drejtuar këtë të mërkurë kutive të votimit për referendumin popullor mbi marrëveshjen e tregtisë së lirë mes Bashkimit Europian dhe Ukrainës. Referendumi po zhvillohet pas nenshkrimit nga 450 mijë persona të një peticioni të paraqitur nga aktivistët euroskeptikë. Rezultati i votimit nuk ka ndonjë efekt, përderisa Parlamenti …

Më shumë

Çlirohet qyteti sirian

terroristet siri manastir isis forcat ruse

Ushtria siriane, e mbështeur nga forcat ajrore ruse, ka shkatërruar një qëndër komandoje që grupi terrorist i shtetit islamik kishte ngritur pranë një manastiri të krishterë në qytetin e Kuariatein. Operacioni i shkatërrimit të qëndrës së komandos ishte pjese e fushatës që ushtria siriane ndërmorri për çlirimin e qytetit te …

Më shumë

Armëpushim në Nagorni – Karabak

Armëpushim në Nagorni - Karabak

Azerbajxhani dhe forcat etnike armene të rajonit separatist të Nagorni-Karabakut kanë rënë dakord për një armëpushim të menjëhershëm pas katër ditë luftimesh mes tyre. “Operacionet ushtarake përfunduan sot në mesdite”, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit në një deklaratë që u pasua me të njëjtin njoftim nga autoritetet …

Më shumë