KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 490)

Bota

Japoni, seri tërmetesh me viktima

Japoni, seri tërmetesh me viktima

Së paku 9 persona gjetën vdekjes dhe rreth 1000 të tjerë janë plagosur gjatë një serie tërmetesh me fortësi 6,5 ballë sipas shkallës Rihter, të cilët goditën jugperëndimin e Japonisë. Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti ka goditur më rëndë qytetin Kumamoto dhe ishullin Kiushu. Pas goditjes së parë …

Më shumë

Përplasje e ashpër Klinton – Sanders

Përplasje e ashpër Klinton - Sanders

Kandidatët demokratë për nominim presidencial në Shtetet e Bashkuara, Hillari Klinton dhe Berni Sandërs, shkëmbyen kritika të ashpra gjatë debatit televiziv të radhës, duke kundërshtuar pikëpamjet e njëri-tjetrit, disa ditë para votimeve të rëndësishme partiake në Nju Jork. Senatori i Vermontit, Berni Sandërs, që e përshkruan veten si socialist demokrat, …

Më shumë

Xhezon Katz “Vendi me maxhorancë muslimane tërheq interesin perëndimor për stabilitetin evropian”

Xhezon Katz në analizë- opinion të publikuar në Uashington Times me titull “Vendi me maxhorancë muslimane tërheq interesin perëndimor për stabilitetin evropian” vlerëson rolin e kryetarit të kuvendit Ilir Meta në pozicionin e moderatorit të politikës shqiptare dhe më gjerë. Opinionisti Xhezon Katz shkruan për kryetarin e Kuvendit, se është …

Më shumë

Putin për Turqinë: “Nuk është vend i sigurt për qytetarët rusë”

Putin : Ekonomia e Rusisë e ka kaluar recesionin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, deklaroi se Turqia nuk është vend i sigurt për qytetarët rusë dhe se faktikisht është në gjëndje të ngjashme me luftën civile. Duke folur në një emision të transmetuar në televizion me pyetjeve nga qytetaret dhe përgjigje të drejtpërdrejta, Putini akuzoi udhëheqësit e Turqisë se …

Më shumë

Referendumi italian për nxjerrjen e naftës, kërkohet mendimi qytetarëve me votë

referendumi italian per nxjerrjen e naftes paolo grossi kryetar gjykate kushtetuese qytetaret votim

Qytetarët italianë janë thirrur të dielën në një referendum lidhur me konçesionet e dhëna kompanive të ndryshme për nxjerrjen e naftës dhe gazit në ujërat ialiane të detit adriatik. Paolo Grosi, kryetari i gjykatës kushtetuese të Italisë, thotë se vota është e nevojshme. “Çdo qytetar është i lirë të votojë …

Më shumë