KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 49)

Bota

Jep dorëheqjen kreu i CBS

Les Munves, kreu i gjigadit amerikan mediatik (CBS) SiBiEs, ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme pas pretendimeve të ngritura ndaj tij për sjellje jo të përshtatshme ndaj grave. SiBiEs ka hetuar për zotin Munves qëkur the Nju Jorker publikoi pretendimet e para kundër tij në korrik të këtij viti, dhe pasi …

Më shumë

Zgjedhjet në Suedi

Pas zgjedhjeve të së dielës, të cilat rezultuan me ngritjen e demokratëve nacionalistë, Suedia, një nga kombet më liberalë të Europës, është kthyer  djathtas duke u dhënë shtysë frikave për imigracionin. Gjatë viteve të fundit, partitë e ekstremit të djahtë kanë shënuar fitore spektakolare në euorpë, ndërsa kontinenti i vjetër …

Më shumë

Koreja e Veriut feston 70-vjetorin e krijimit përmes një parade të madhe ushtarake

Koreja e Veriut feston 70-vjetorin e krijimit përmes një parade të madhe ushtarake

Koreja e Veriut shënon 70-vjetorin e krijimit të shtetit përmes një parade të madhe ushtarake. Por, në këtë paradë nuk janë ekspozuar raketat balistike nderkontinentale, që janë bërë subjekt i sanksioneve ndërkombëtare. Lideri verikorean, Kim Jong Un ka shikuar teksa trupat, artileria dhe tanket kanë parakaluar në qendër të kryeqytetit. …

Më shumë

Suedi, mbahen zgjedhjet e përgjithshme

Suedi, mbahen zgjedhjet e përgjithshme

Në Suedi po votohet për zgjedhjet e përgjithshme, ndersa pritet që partia me qasje kundër migrimit të shënojë rritje. Partia Demokratët e Suedisë, pritet që të fitojë 20 përqind të rezultatit përfundimtar, bazuar në disa sondazhe paraprake. Ndërkohë, as partia që aktualisht është në pushtet, Social Demokrate dhe as partia …

Më shumë

OBAMA KRITIKON TRUMP

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka kritikuar republikanët bashkë me presidentin aktual, Donald Trump, si dhe u ka bërë thirrje demokratëve të votojnë në zgjedhjet për Kongres në muajin nëntor për të rikthyer “nderin dhe njerëzinë” në Qeverinë amerikane. Në një fjalim të mbajtur në Universitetin e Illnois-it, …

Më shumë