KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 489)

Bota

Stamboll, “Drejtësi, Paqe, Bashkim” tema e samitit të OBI

Stamboll, "Drejtësi, Paqe, Bashkim" tema e samitit të OBI

Në Stamboll vijojnë punimet e Samitit të 13-të të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik. Në të marrin pjesë udheheqës nga mbi 30 shtete të ndryshme anëtare të kësaj organizate. Kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu u bëri thirrje pjesëmarrësve në Samit që të mbështesin një qëndrim të përbashkët përballë identifikimit të islamit …

Më shumë

Japoni, seri tërmetesh me viktima

Japoni, seri tërmetesh me viktima

Së paku 9 persona gjetën vdekjes dhe rreth 1000 të tjerë janë plagosur gjatë një serie tërmetesh me fortësi 6,5 ballë sipas shkallës Rihter, të cilët goditën jugperëndimin e Japonisë. Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti ka goditur më rëndë qytetin Kumamoto dhe ishullin Kiushu. Pas goditjes së parë …

Më shumë

Përplasje e ashpër Klinton – Sanders

Përplasje e ashpër Klinton - Sanders

Kandidatët demokratë për nominim presidencial në Shtetet e Bashkuara, Hillari Klinton dhe Berni Sandërs, shkëmbyen kritika të ashpra gjatë debatit televiziv të radhës, duke kundërshtuar pikëpamjet e njëri-tjetrit, disa ditë para votimeve të rëndësishme partiake në Nju Jork. Senatori i Vermontit, Berni Sandërs, që e përshkruan veten si socialist demokrat, …

Më shumë

Xhezon Katz “Vendi me maxhorancë muslimane tërheq interesin perëndimor për stabilitetin evropian”

Xhezon Katz në analizë- opinion të publikuar në Uashington Times me titull “Vendi me maxhorancë muslimane tërheq interesin perëndimor për stabilitetin evropian” vlerëson rolin e kryetarit të kuvendit Ilir Meta në pozicionin e moderatorit të politikës shqiptare dhe më gjerë. Opinionisti Xhezon Katz shkruan për kryetarin e Kuvendit, se është …

Më shumë