KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 489)

Bota

SHBA dhe India, marrëveshje ushtarake

Zyrtarë të lartë në Uashington thanë se Shtetet e Bashkuara dhe India kanë finalizuar tekstin e marrëveshjes për bashkëpunim në shfrytëzimin e përbashkët të logjistikës ushtarake dhe se marrëveshja do të nënshkruhet shumë shpejt. Teksti i marrëveshjes është finalizuar dje gjatë vizitës së kryeministrit të Indisë në Uashington, Narendra Modi, …

Më shumë

Merkel kritikon liderët turq

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kritikuar mbrëmë liderët e Turqisë për akuzat që u kanë bërë ligjvënësve gjermanë lidhur me miratimit e rezolutës, me të cilën masakra ndaj armenëve në vitin 1915 nga Perandoria Osmane, njihet si gjenocid. Gjermania, po ashtu ka ftuar të ngarkuarin me punë të Turqisë në …

Më shumë

Kriza politike në Kroaci

Kroatët do të kenë së shpejti dy shkaqe për festime, më 25 qershor shënohet 25-vjetori i pavarësisë së Kroacisë. Ndërsa më 1 korrik shënohet 3-vjetori i anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Por aktualisht askush nuk është i predispozuar për të festuar. Vetëm pesë muaj pas marrjes së pushtetit, qeveria kroate ndodhet …

Më shumë

Stefan Fule në Pragë: BE duhet të jetë e besueshme dhe tërheqëse për Ballkanin

Bashkimi Evropian nuk duhet të jetë vetëm i besueshëm, por edhe tërheqës përballë vendeve ballkanike, që shpresojnë të bëhen pjesë e tij, pasi nuk jemi të vetëm në këtë rajon. Kështu deklaroi në formë paralajmërimi ish-eurokomisioneri për Zgjerimin, Stefan Fule, në prag të konferencës ”Prague European Summit”, që po zhvillohet …

Më shumë

SHBA, presidenciale; Klinton deklaron fitoren në garën e demokratëve, hyn në histori

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton po hyn në histori si gruaja e parë që fiton emërimin si kandidate e pritshme për presidente e një partie kryesore politike. Ajo ka siguruar shumicën e delegatëve të nevojshëm për të mposhtur rivalin e saj, senatorin e Vermontit, Berni Sanders. Zyrtarisht, Hillari Klinton …

Më shumë