KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 480)

Bota

Gjendje e jashtëzakonshme në Alberta

Gjendje e jashtëzakonshme në Alberta

Autoritetet kanadeze shpallën gjendjen e jashtëzakonshme në provincën e Albertës, pasi një zjarr masiv detyroi 88 000 banorët e qytetit McMurray të evakuoheshin. Zjarrfikësit dhe policia lokale paralajmëruan se zjarri mund të shkatërrojë pjesën më të madhe të qytetit dhe se 24 orët e ardhshme do të jenë vendimtare. Zjarri …

Më shumë

“Mur gjigand zjarri” në Alberta

“Mur gjigand zjarri” në Alberta

Një zjarr kolosal, një “mur gjigand zjarri” siç është përshkruar nga mediat, detyroi autoritetet kanadeze të evakuojnë rreth 60 000 njerëz nga Fort Mekmurrej, e gjithë popullsia e këtij qyteti kanadez. Flakët kanë shkatërruar me dhjetëra shtëpi, ndërsa kanë mbuluar me hi rrugët e këtij qytetit në provicën e Albertës. …

Më shumë

Trump drejt emërimin partiak

Trump drejt zgjedhjeve

Donald Trump është fituesi i padiskutueshëm i Paraprakeve të Indianas, duke e afruar gjithnjë e më shumë drejt emërimit partiak. Biznesmeni nga Nju Jorku tashmë ka 1041 delegatë, ndërsa për të fituar nominimin partiak, një kandidati i duhen 1237 delegatë. Kjo fitore i ka shuar të gjitha shpresat e kandidatit …

Më shumë

Antiterrorizmi në Spanjë, Arrestohen katër persona që rekrutonin xhihadistë

Policia spanjolle ka vënë nën pranga katër persona të cilët dyshohet se rekrutonin xhihadistë dhe shpërndanin propagandë islamike ekstremiste. Katër personat u arrestuan në rrethinat e Madridit, tre prej tyre shtetas marokene dhe një shtetas spanjoll. Sipas ministrisë së brendshme spanjolle, të arrestuarit bënin pjesë në një grup të organizuar …

Më shumë

SONTE BAJERN I MYNIHUT-ATLETIKO E MADRIDIT, LIGA E KAMPIONËVE NJEH SOT FINALISTËT E SAJ TË PARË

Veprimtaria më prestigjoze e klubeve të kontinentit, Liga e Kampioneve, do të njohë sonte finalistet e saj të parë, kur Bajerni i Mynihut dhe Atletiko e Madridit të zbresin në fushën e blertë të stadiumit të mrekullueshëm, “Allianz Arena” për të zhvilluar ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve. Takimi i parë, …

Më shumë