KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 479)

Bota

Sërish shpërthime në Irak

Iraku tronditet sërish nga sulmet. Një grup personash të armatosur sulmoi një kafene në veri të Bagdadit, duke vrarë të paktën 13 persona dhe plagosur 15 të tjerë. Sulmi ndodhi në Balad, qytet me shumicë shiite. Përmes një deklarate të postuar online, grupi ekstremist Shteti Islamik, ka thënë se qëndron …

Më shumë

Shefja e FMN, Lagarde: Dalja e Britanisë nga BE, rrezik për ekonominë botërore

Drejtoresha e përgjithshme e FMN-së, Kristin Lagarde, paralajmëroi përmes një konference në Londër se dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian do të përbënte një rrezik të madh për ekonominë globale. Duke parashtruar mundësinë e “Brexit”, subjekt referendumi më 23 qershor, Lagarde vlerësoi se ndodhemi përballë një rreziku të …

Më shumë

Itali, roja bregdetare shpëton rreth 900 emigrantë pranë brigjeve të Siçilisë

Roja bregdetare italiane ka shpëtuar afër brigjeve të Siçilisë rreth 900 emigrantë, kryesisht sirianë dhe irakianë. Komisariati i lartë i Kombeve të Bashkuara për refugjatët, lajmëroi se ky rast paraqet përpjekjen më të madhe për emigrim masiv nga Siria dhe Iraku drejt Italisë që nga fillimi i vitit. Roja bregdetare …

Më shumë

SHBA, ndërron jetë në moshën 116-vjeçare banorja më e moshuar në botë

Shtetasja amerikane, Susana Mashat Xhons, banorja më e vjetër e planetit Tokë, ndërroi jetë në moshën 116-vjeçare. Lajmi është konfirmuar nga eksperti i qendrës për hulumtime gerontologjike, Robert Junt, sipas të cilit zonja Xhons ndërroi jetë në një shtëpi të moshuarish në Nju Jork. Suzana lindi në vitin 1899 në …

Më shumë

Londër, samiti kundër korrupsionit. Cameron: Ekstremizmi luftohet duke ndaluar korrupsionin

Ndalimi i korrupsionit është i nevojshëm për të luftuar ekstremizmin. Kështu deklaroi David Cameron, Kryeministri i Britanisë së Madhe në samitin ndërkombëtar kundër korrupsionit në Londër. Samiti ishtë pjesë e përpjekjeve të Cameron për të krijuar një angazhim më të madh global për të luftuar korrupsionin. Më herët zyrtarë të …

Më shumë

Vazhdojnë kontrollet kufitare në disa vende të BE-së

Kontrollet e kufijve mes disa vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të vazhdojnë për gjashtë muaj, ndërsa këto vende vazhdojnë të përballen me fluksin masiv të refugjatëve dhe azilkërkuesve. Këshilli Evropian vendosi që Austria, Gjermania, Danimarka, Suedia dhe Norvegjia të lejohen të vazhdojnë kontrollet edhe për gjashtë muaj. Vendimi ka …

Më shumë

SHBA, Obama pret në Shtëpinë e Bardhe aleatët evropianë. Diskutohet aktiviteti ushtarak i Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, pret liderët e pesë vendeve nordike, ndërsa në krye të axhendës është aktiviteti i rritur ushtarak i Rusisë. Udhëheqësit e Suedisë, Danimarkës, Finlandës, Norvegjisë dhe Islandës do të priten në Shtëpinë e Bardhë. Aneksimi i Krimesë nga Moska, në 2014-ën, ka alarmuar fqinjët …

Më shumë