KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 471)

Bota

Trump në Skoci përshëndet vendimin e Britanisë për të dalë nga BE

Britanikët votuan për të rimarrë kontrollin e vendit të tyre, deklaroi kandidati republikan amerikan për president, Donald Trump i cili përshëndeti kështu rezultatin e referendumit. “Praktikisht, ata rifituan vendin e tyre. Kjo është një gjë fantastike”, tha Trump për gazetarët, ndërsandodhet në South Ayrshire të Skocisë për të marrë pjesë …

Më shumë

Papa viziton Armeninë

Papa Françesku nis sot vizitën tre-ditëshe në Armeni, ku pritet të paraqesë shqetësimet për vuajtjet e të krishterëve në Lindjen e Mesme të përfshirë nga lufta. Armenia ka mirëpritur mijëra refugjatë që kanë ikur nga persekutimi në Siri dhe Irak. Në kuadër të qëndrimit në Armeni, përfshihet edhe vizita në …

Më shumë

Kolumbi, nënshkruhet armëpushimi historik mes qeverisë dhe FARC-ut

Qeveria e Kolumbisë dhe grupi kryengritës majtist, FARC, nënshkruan marrëveshjen finale të armëpushimit, duke i sjellë palët më afër njëra-tjetrës, për përfundimin e konfliktit 50-vjeçar. Presidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos, dhe lideri i FARC-ut, Rodrigo Londono, i njohur si Timochenko, mbrëmë u përshëndetën me shtrëngim duarsh, pasi negociatorët nënshkruan …

Më shumë

Roja Bregdetare italiane: Mbi 5 mijë emigrantë pritet të mbërrijnë në brigjet e Mesdheut

Roja Bregdetare italiane ka informuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shënuar një rekord operacionesh shpëtimi emigrantësh në ujërat e Mesdheut. “Mbi 5 mijë emigrantë pritet të mbërrijnë gjatë orëve të ardhshme në brigjet italiane të Siçilisë, pas rreth 43 operacione shpëtimi të ekzekutuara këto 24 orë” informoi Roja …

Më shumë