KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 470)

Bota

Zbulohet identiteti i vërtetë i bashkëpunëtorit të terroristeve që sulmuan Parisin

Prokurorët belge kanë zbuluar identitetin e vërtetë të një bashkepunëtori të terroristëve të sulmeve që tronditën Parisin nëntorin e vitit të shkuar. Ai është 24 vjecari Naxhim Laashruai, i njohur me identitetin fals Sufjan Kajal. Laashruai pati marrë me qera apartamentin pranë qytetit belg të Namyr ku u planifikuan sulmet. …

Më shumë

Shpallet fajtore pilotja ukrainase

Shpallet fajtore pilotja ukrainase

Pilotja ukrainase Nadia Savçenko është shpallur fajtore nga gjykata ruse për akuzën e ndihmës së dhënë në vrasjen e dy gazetarëve rusë në qershor të vitit 2014. Savçenko rrezikon të dënohet me 23 vite burg për akuzen e mësipërme. Ndërkohë që avokatët e saj mbrojtës argumentuan se Savçenko ishte kapur …

Më shumë

Bruksel, kapet Abdeslam, i dyshuari kryesor i sulmeve të Parisit nëntorin e kaluar

Bruksel, kapet Abdeslam, i dyshuari kryesor i sulmeve të Parisit nëntorin e kaluar

I shumëkërkuari Aalah Abdeslam është plagosur dhe arrestuar nga forcat belge gjatë një operacioni të zhvilluar të premten në lagjen Molenbek të Brukselit. Lajmi u raportuar fillimisht nga mediat belge, sipas të cilave gjatë shkëmbimit të zjarrit ka mbetur i plagosur edhe një tjetër person përveç 26-vjeçarit. Salah Abdeslam u …

Më shumë

Finalizohet marrëveshja BE – Turqi për refugjatët

Kryeministri finlandez Sipila nëpërmjet rrjetit social “Twitter”  ka njoftuar finalizimin e marrëveshjes së arritur nga liderët e Bashkimit Evropian me Turqinë mbi emigrantët. Propozimi i Bashkimit Evropian është pranuar nga Ankaraja. Në parim, plani ka ndryshuar vetëm pak, në krahasim me atë që kanë rënë dakord Merkel dhe Davutoglu në …

Më shumë