KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 470)

Bota

Sxhulz i kërkon Britanisë që të martën të paraqesë kërkesën e daljes nga BE

Shulz: Do kthehem në politikën gjermane

Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, ka kërkuar nga Britania e Madhe që të martën të paraqesë zyrtarisht kërkesën për largim nga BE-ja, pas referendumit ku votuesit vendosën për largimin nga blloku 28 anëtarësh. “Tani presim që qeveria britanike të parashtrojë kërkesën. Samiti i BE-së të martën është momenti i …

Më shumë

Turqia pret nga BE të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave

Zv.kryeministri dhe zëdhënësi i qeverisë turke Numan Kurtullmush në deklaratat që bëri për gazetarët në Pallatin Çankaya ndërkohë që brenda vazhdonte mbledhja e Këshillit të Ministrave bëri sqarime në lidhje me liberalizimin e vizave dhe marrëdhëniet Turqi-Rusi. Pritshmëritë e Turqisë, si një vend që vazhdon t’i respektojë përgjegjësitë që lindin …

Më shumë

Boris Xhonson për Daily Telegraph: Pasojat e Brexit janë ekzagjeruar

Londër, jep dorëheqje sekretari i jashtëm britanik Boris Xhonson

Ndasitë mes londinezëve në lidhje me referendumin historik për të dalë nga Bashkimi Europian ishin të dukshme edhe këtë të hënë, ndërsa Britania po zhytet thellë e më thellë në një krizë politike, e cila po shkakton pasiguri mes zyrtarëve botërore dhe tregjeve ekonomike. Kreu i fushatës së Breksit, njëkohësisht, …

Më shumë

Izraeli dhe Turqia marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve

Izraeli dhe Turqia kanë arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre. Pas një takimi dje në Romë me sekretarin amerikan të shtetit Xhon Kerri, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu konfirmoi se është ndërmarrë një hap i rëndësishëm në marrëdhëniet mes dy vendeve, të cilat u prishën në vitin 2010, …

Më shumë