KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 41)

Bota

May propozon një hapsirë të tregtisë së lirë mes Britanisë dhe BE

May propozon një hapsirë të tregtisë së lirë mes Britanisë dhe BE

Mes Britanisë dhe Bashkimit Europian do të ketë një hapsirë të tregtisë së lirë për mallrat idustriale dhe produktet bujqësore. Për këtë qeveria britanike mori një vendim. Kryeministrja britanike, Theresa May njoftoi sot se qeveria e saj, me qëndrime të kundërta në lidhje me largimin nga BE-ja arriti dakordësinë për …

Më shumë

DASH akuzon Moskën për shkelje të lirisë së shtypit dhe pavarësisë së mediave

SHBA: Kosova dhe Serbia të jenë kreative dhe fleksibile

Departamenti Amerikan i Shtetit akuzoi Moskën për shkelje të lirisë së shtypit dhe pavarësisë së mediat, pasi një gjykatë ruse gjobiti radion Europa e Lirë, një media e sponsorizuar nga SHBA-të. Radioja u dënua ditën e enjte nga gjykata, me argumentin se kishte shkelur ligjin e “agjentit të huaj”, ndërsa …

Më shumë

Shumëfishohen shitjet e kokoshnikës, kapeles tradicionale ruse

Shumëfishohen shitjet e kokoshnikës, kapeles tradicionale ruse

Fabrika e prodhimit të kokoshnikëve, kapeleve tradicionale ruse ka shumë punë tani gjatë botërorit. Si vendasit dhe të huaj duan ta kenë një të tillë. Ata i porosisin nëpërmjet internetit apo edhe i blejnë nëpër dyqanet e posaçme. Natalia Prozorova, një tifoze e Rusisë tregon me emocion se nuk ka …

Më shumë

Futbollistët e vegjël të bllokuar, Infantino: FIFA do të ishte e nderuar t’i ftonte në finalen e botërorit 2018!

Futbollistët e vegjël të bllokuar, Infantino: FIFA do të ishte e nderuar t'i ftonte në finalen e botërorit 2018!

Të gjithë futbollistët e vegjël dhe trajneri i tyre që kanë mbetur të bllokuar në një shpellë në veri të Tailandës, janë të ftuar të marrin pjesë në finalen e botërorit rus. Ky është premtimi që ka bërë presidenti i FIFA-s Xhani Infantino. “Nëse, ashtu si të gjithë shpresojmë, skuadra …

Më shumë

Belgjika dërgon në shtëpi 5 herë kampionët e botës

Belgjika dërgon në shtëpi 5 herë kampionët e botës

Do të jetë një çështje e brendshme evropiane ajo e titullit të kampiones së botës, sepse, pasi është eliminuar Uruguai pasdite, edhe përfaqësuesja e fundit e mbetur nga Amerika Latine, Brazili, u eliminua përballë Belgjikës. 5 herë kampionët e botës janë mundur 1-2 përballë “Djajve të kuq”, të cilët rikthehen …

Më shumë