KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 40)

Bota

Negociatat ose lufta, dukuri të zakonshme në fërkimet ekonomiko-tregtare kino-amerikane

Negociatat ose lufta, dukuri të zakonshme në fërkimet ekonomiko-tregtare kino-amerikane

Më 8 maj, Zyra e Përfaqësuesit Tregtar të ShBA-së deklaroi se planifikon të shtojë tarifat ndaj mallrave kineze të importuara në ShBA nga 10 % në 25%. Për këtë deklaratë, pala kineze bëri reagim të shpejtë, duke vënë në dukje se përshkallëzimi i fërkimeve tregtare nuk përputhet me interesat e …

Më shumë

Tramp përdor “privilegjin ekzekutiv” për bllokimin e raportit të Mueller

Presidenti amerikan Donald Tramp përdori “privilegjin ekzekutiv” për të bllokuar publikimin e plotë të raportit të Robert Mueller në Kongresin e Shteteve të Bashkuara. Lëvizja e njoftuar nga Shtëpia e Bardhë përbën një tjetër intensifikim të betejës kushtetuese mes Dhomës së Përfaqësuesve të kontrolluar nga demokratët dhe presidentit republikan. Privilegji …

Më shumë

Tetë vende europiane, strategji për ndryshimet klimaterike

Tetë vende europiane, strategji për ndryshimet klimaterike

Tetë vende europiane kanë bërë thirrje për një strategji ambicioze, për adresimin e ndryshimeve klimatike, si dhe kanë propozuar që çereku i buxhetit të Bashkimit Europian të shpenzohet në luftën kundër këtyre ndryshimeve. Në një deklaratë të nënshkruar nga Franca, Beligjika, Danimarka, Luksemburgu, Hollanda, Portuagala, Spanja dhe Suedia, thuhet se …

Më shumë