KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 4)

Bota

MARRËVESHJE SHBA-TURQI PËR LIRIMIN E PASTORIT AMERIKAN

Shtëpia e Bardhë arriti një marrëveshje me Turqinë për lirimin e predikuesit ungjillor amerikan Andrew Brunson, i cili aktualisht është nën arrest shtëpiak, pas 21 muajve burgim, raporton rrjeti televiziv amerikan, NBC. Marrëveshja parashikon që pastori të lirohet pas rënies së disa prej akuzave kundër tij gjatë seancës gjyqësore. Tensionet …

Më shumë

LAGARDE THIRRJE PËR TË TRAJTUAR SFIDAT E PABARAZISË

Gjatë takimit vjetor të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore në Bali, të Indonezisë, shefja e FMN Christine Lagarde ka bërë thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar për të trajtuar sfidat e pabarazisë, teknologjisë dhe qëndrueshmërisë së bashku me problemet ekonomike fiskale dhe financiare. “Ne përballemi me sfidën e një peizazhi të …

Më shumë

VUÇIÇ REAGON PËR DEKLARATËN E ANËTARIT TË PRESIDENCËS BOSHNJAKE

Vuçiç: Kur është fjala për Kosovën shpresoj në gjetjen e një zgjidhje

Duke komentuar një deklaratë të anëtarit më të ri të presidencës boshnjake, Zheljko Komshiç, sipas së cilës ai e konsideronte Kosovën të pavarur, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç theksoi dje se ndonjëherë është më mirë të heshtësh dhe se ai kërkonte që marrëdhëniet me Bosnje-Hercegovinën të ndërtoheshin në një mënyrë të …

Më shumë

Brukseli: Italia në kohë për të paraqitur një buxhet të besueshëm

Brukseli: Italia në kohë për të paraqitur një buxhet të besueshëm

Ka ende kohë të mbAtur për Italinë që të vendosë financat e saj publike në një rrugë të besueshme, deklaroi sot zëvendëspresidenti i Komisionit Europian, Jyrki Katainen, katër ditë nga afati përfundimtar për Romën dhe shtetet e tjera të BE-së për të paraqitur formalisht projektbuxhetet e tyre për vitin 2019. …

Më shumë