KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 32)

Bota

Macron kërkon angazhime konkrete të Phenianit

Presidenti francez, Emmanuel Macron kërkoi angazhime konkrete të Phenianit në fushën e denuklearizimit, ndërsa homologu i tij koreno-jugor, i kërkoi të mbështese liderin koreano-verior në përpjekjet e tij për “paqe”. “Ne jemi të gatshëm të ndihmojmë në përpjekjet për denuklearizimin e Koresë së Veriut, por Peniani duhet së pari të tregojë …

Më shumë

TRUMP-SHKENCËTARËT E NDRYSHIMEVE KLIMATIKE ME AXHENDË POLITIKE

Presidenti i SHBA Donald Trump akuzoi shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë një ‘axhendë të madhe politike’ ndërsa dyshon se njerëzit janë përgjegjës për rritjen  temperaturave të tokës. Trump komentoi situatën aktuale gjatë një interviste të dielën për ’60 Minuta’ për CBS. “Unë nuk mendoj se është mashtrim, mendoj se …

Më shumë

Çiklizmi malor në Francë

Francezët Stéphane Tempier, për meshkuj, dhe Sabrina Enaux, për femra, fituan Roc d’Azur, një garë në biçikletë malore zhvilluar në Frejus të Francës. Tempier, 32 vjeç, fiton titullin e tij të dytë pas 2012, duke lënë pas dy bashkatdhetarët e tij Victor Koretzky dhe Jordan Sarrou. Ndërsa Enaux, 40 vjeç, …

Më shumë