KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 30)

Bota

Papa nuk u përgjigjet akuzave

Papa Francesku ka refuzuar t’u përgjigjet pretendimeve të një ish diplomati të Vatikanit, i cili i ka bërë thirrje Atit të Shenjtë të dorëhiqet. Arqipeshkvi Karlo Maria Vigano e ka akzuar Papën se ka mbuluar pretendimet për abuzime seksuale nga një kardinal amerikan. Papa u pyet për këto akuza nga …

Më shumë

Papa Françesku: Më vjen turp nga abuzimet e kishës

Papa Françesku: Më vjen turp nga abuzimet e kishës

Papa Françesku u shpreh në Dublin se i vinte “turp” dhe ndjente “vuajtje” përballë “dështimit të autoriteteve kishtare” që të zgjidhte siç duhej “krimet e neveritshme” të klerit në Irlandë. “Dështimi i autoriteteve kishtare – peshkopë, drejtues fetarë, priftërinj për t’u përballur siç duhej ndaj krimeve të neveritshme, ka shkaktuar …

Më shumë

Basha: Senatori McCain ishte një zë i fuqishëm në krah të betejave të shqiptarëve!

Basha: Senatori McCain ishte një zë i fuqishëm në krah të betejave të shqiptarëve!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e konsideroi ndarjen nga jeta të senatorit amerikan, John McCain, si një humbje të madhe për kombin shqiptar. “Luftëtar i pamposhtur për kauzën e lirisë, Senatori McCain ishte një zë i fuqishëm në krah të betejave të shqiptarëve për liri, demokraci dhe integrim euro-atlantik. …

Më shumë

MERKEL VIZITON ARMENINË. I QUAN VRASJET MASIVE TË 1915-ËS SI ‘KRIME TË URRYERA QË NUK DUHEN HARRUAR’

Vrasjet masive të armenevë gjatë kohës së perandorisë osmane, kancelarja gjermane Angela Merkel i ka përshkruar “si krime të urryera ndaj armenëve të cilët nuk mund dhe nuk duhet të harrohen”. Merkel e cila filloi dje një vizitë në Armeni, fillimisht vizitoi një memorial kushtuar viktimave të atij që Armenia …

Më shumë

Protesta në Rohinxha

Dhjetëra mijëra refugjatë Rohinxha zhvilluan sot protesta në njëvjetorin e ndërhyrjes ushtarake të Mianmarit ndaj këtij minoriteti me shumicë muslimane. Protestuesit në kampin më të madh të botës në Bangladesh kërkuan drejtësi, duke mbajtur në duar banera ku shkruhej “Kurrë më”. Ushtria e Mianmarit ndërhryi ndaj këtij grupi etnik pasi …

Më shumë

535 KG KANABIS NË BRIGJET ITALIANE

Një sasi prej 535 kilogramë drogë e llojit marijuanë është sekuestruar nga policia italiane në bordin e një gomoje duke çuar në pranga dy trafikantë shqiptarë. Mediat italiane raportojnë se bëhet fjalë për shtetasit me iniciale  D.G.46-vjeç i dhe  V.S 38-vjeç të dy nga Vlora. Mediat italiane raportojne se lënda …

Më shumë