KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 26)

Bota

Pompeo: Kërcënimet e Erdogan për kurdët, nuk do të ndalin tërheqjen e SHBA-ve nga Siria

Tërheqja e trupave të SHBA-ve nga Siria nuk do të ndalet, pavarësisht kërcënimeve turke kundër aleatëve kurdë të Uashingtonit atje, tha Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke premtuar të sigurojë që kurdët do të mbrohen ende. Pompeo u takua me udhëheqësit në kryeqytetin e Irakut dhe rajonin e saj …

Më shumë

Salvini: Italia dhe Polonia do të udhëheqin pranverën e BE

Salvini: Italia dhe Polonia do të udhëheqin pranverën e BE

Zëvendës-Kryeministri italian, njëkohësisht Ministri i Brendshëm, Matteo Salvini deklaroi sot në Varshavë se Italia dhe Polonia do të ishin protagonistët e pranverës së re europiane me synimin për të reformuar Bashkimin Europian. Zyrtari italian i dha këto deklarata në prani të medias, përpara një takimi në mesditë me Jaroslaë Kaczynski, …

Më shumë

Trump kërkon fonde për t’i dhënë fund “krizës” së kufirit

Presidenti, Donald Trump dhe udhëheqësit demokrat të Kongresit, e bënë të qartë në paraqitjet e tyre televizive, se ndërsa secila palë mbështet përpjekjet për sigurinë kufitare, mbeten ende shumë larg në qëndrimet rreth shkallës dhe kostos së atyre masave. Bllokada ka mbyllur një të katërtën e qeverisë federale që nga …

Më shumë

Kryetari i Kuvendit Ruçi, uron Presidentin e ri rumun të Këshillit të BE

Kryetari i Kuvendit Ruçi, uron Presidentin e ri rumun të Këshillit të BE

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, u është drejtuar me një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve, Nicolae-Liviu Dragnea dhe Presidentit të Senatit të Rumanisë, Calin Popescu-Tariceanu. Në letër Kryetari  i Kuvendit Ruçi, uron Presidentin e Dhomës dhe Presidentin e Senatit rumun për marrjen nga Rumania të Presidencës së Këshillit të …

Më shumë