KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 20)

Bota

Hong Kong, protesta kundër projekt-ligj të ekstradimit në territorin e Kinës

Mijëra protestues dhe policë në Hong Kong janë të angazhuar në një protestë, ndërsa zemërimi rritet mbi një projekt-ligj që do të lejonte ekstradimin në territorin e Kinës. Sot protestuesit, disa të veshur me maskë fytyre dhe helmeta, bllokuan rrugët kryesore rreth ndërtesave qeveritare. Policia në marshin e trazirave u …

Më shumë

Deklarata e 13 vendeve të Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor

BE: Në Shqipëri është shumë urgjente krijimi i një platformë kombëtare për dialog

13 vende të Bashkimit Europian e kanë publikuar deklaratën e përbashkët të paralajmëruar paraditen e të martës për të  mbështetur Ballkanin Perëndimor dhe rrugën Evropiane. “Procesi i Zgjerimit të BE ka një fuqi transformuese pozitive në Ballkanin Perëndimor dhe është një investim për paqen dhe stabilitetin e Europës, thuhet në …

Më shumë

Shtëpia e Bardhë i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për njohje reciproke

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë do të vazhdojë edhe gjatë krishtlindjeve

Në një deklaratë ne prag te 20 vjetorit të përfundimit të operacionit të NATO-s që i dha fund spastrimit etnik në Kosovë, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Judd Deere tha: “Prishtina dhe Beogradi duhet të dyfishojnë përpjekjet për të punuar drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të përqendruar në njohjen reciproke dhe …

Më shumë

Greqi, Presidenti pranon kërkesën e Tsipras për zgjedhje të parakohshme

Pas humbjes me një diferencë prej 9.3% në zgjedhjet për Parlamentin Evropian si dhe ato për pushtetin lokal, në 26 Maj, kryeministri grek Aleksis Tsipras ashtu siç kishte deklaruar, ka vizituar presidentin e Republikës Prokopis Pavlopoulos dhe i ka kërkuar atij zgjedhje të parakohshme parlamentare. Si datë zgjedhjesh është përcaktuar …

Më shumë

OBSH jep alarmin: Ebola, shpërthen epidemia vdekjeprurëse

Tashmë duket sikur OBSH është dorëzuar përballë Ebolas dhe bën thirrje alarmuese për epidemi të tjera vdekjeprurëse. Organizata Botërore e Shëndetësisë bashkë me organizata të tjera do të përqëndrohen në përgatitjen për përballjen dhe me epidemi të tjera. Sipas ekspertëve, rreth një e katërta e njerëzve të infektuar me Ebola …

Më shumë