KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 17)

Bota

Kriza në Venezuelë, SHBA i pret financimet Maduros

Rama bisedon me Bolton: Marrëveshje paqeje mes Kosovës e Serbisë, që të mbyllë konfliktin historik

Administrata amerikane ka vendosur sanksione ndaj Venezuelës duke ndëshkuar kompaninë shtetërore të naftës “PD VSA”. Gjithashtu, Uashingtoni zyrtar i ka bërë thirrje forcave të armatosura të vendit që të mos mbështesin verbërisht presidentin Nikolas Maduro, por një transferim paqësor të pushtetit tek lideri i opozitës Huan Guaido. Këshilltari i presidentit …

Më shumë

Polemika mes SHBA dhe ”Huawei”

Polemika mes SHBA dhe ”Huawei”

SHBA njoftuan të hënën një seri akuzash ndaj kryefinancieres së ”Huawei” epiqendra e një sprove force diplomatike-gjyqësore, por gjithashtu edhe ndaj gjigandit kinez të telekomunikacionit në dy çështje që rrezikojnë të përshkallëzojnë tensionet mes Uashingtonit dhe Pekinit. Departamenti Amerikan i Drejtësisë paraqiti 13 akuza, që lidhen me shkelje të sanksioneve …

Më shumë

BE mbledh gjigandët e internetit, në luftën kundër keqinformimit

Komisioni Europian u kërkoi sot Facebook-ut, Google-it dhe Twitter-it për të shtuar përpjekjet kundër keqinformimit Online, me afrimin e zgjedhjeve europiane të majit 2019, duke kërcënuar me masa detyruese në rast të rezultateve të pamjaftueshme. “Ne duhet të ecim shumë përpara dhe me shpejtësi para majit’”, u shpreh komisioneri europian, …

Më shumë

Negociatorët amerikanë dhe talebanë, bien dakord mbi një marrëveshje paqeje

Negociatorët amerikanë dhe talebanë, bien dakord mbi një marrëveshje paqeje

Negociatorët amerikanë dhe ata talebanë kanë rënë dakord për draft kuadrin e një marrëveshjeje paqeje që synon t’i japë fund fund konfliktit 17 vjecar në Afganistan. Javën e shkuar në Katar, Neogicatorët amerikane mbajtën gjashtë ditë bisedime me ata talebanë. Presidenti afgan ka bërë sërish thirrje ëpr bisedime direkte me …

Më shumë