KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 16)

Bota

Merkel në PE në Strasburg, për të ardhmen e Europës

Merkel në PE në Strasburg, për të ardhmen e Europës

Me shumë interes është pritur fjalimi i kancelares gjermane, Angela Merkel për të ardhmen e Europës në Strasburg. Një gjysmë viti para zgjedhjeve për Parlamentin Europian, pritej se çfarë vizioni do të paraqiste kancelarja gjermane në mandatin e saj të fundit për bashkësinë europiane. Pas presidentit francez, Emmanuel Macron që …

Më shumë

Palermo: Konferencë dy ditore për Libinë, mungojnë liderët kryesorë

Në qytetin e Palermos në Itali, po zhvillohet konferenca dy ditore ndërkombëtare mbi të ardhmen e Libisë, me objektivin e kontributit në stabilizimin e situatës në vend në fokusin e zhvillimit të zgjedhjeve ta ardhshme politike në 2019.E parashikuar të merrnin pjesë liderët kryesorë të botës, kjo konferencë ka ngjalluar …

Më shumë

Thaçi në konferencën e Paqes, apel për të mbështetur marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar mbështetje në Paris për forcimin e paqes përmes dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Këte e ka bëre publike vetë presidenti me një status në rrjetet sociale ku shkruan: “Në Forumin e Paqes në Paris kërkova që të mbështeten …

Më shumë

Makron propozon një “ushtri europiane”, Trump nuk e mirëpret

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka konsideruar si diçka pozitive për botën shumëpolare idenë e presidentit presidentit francez ,Emanuel Makron, për një ushtri Europiane. Idea e Makron nuk është pritur mirë nga presidenti amerikan Donald Tramp.”Presidenti Makron i Francës ka sugjeruar që Europa të ndërtojë ushtrinë e saj në mënyrë …

Më shumë

Finlanda akuzon Rusinë, për ndërprerjen e GPS-sat gjatë ushtrimeve të NATO-s

Sinjali GPS i Finlandës është ndërprerë në mënyrë të qëllimshme gjatë stërvitjes të NATO-s që u zhvillua në vendet nordike gjatë javëve të fundit, dhe për këtë kryeministri Finlandez, tha se fajtore mund të jetë Rusia. Shërbimet finlandeze të navigimit ajror lëshuan të martën e shkuar një paralajmërim për trafik …

Më shumë