KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 12)

Bota

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov, një ditë pas referendumit

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, një ditë pas referendumit

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, një ditë pas referendumit, deklaroi ne nje konference per shtyp se realiteti është se referendumi ka dështuar dhe ftoi pushtetin “të mos shkele vullnetin e shumicës së qytetarëve”. Ivanov në fjalimin e tij citoi edhe një fjalë të presidentit amerikan Donald Trump në Asamblenë e …

Më shumë

SHBA përshëndet përfundimin e referendumit në Maqedoni

SHBA përshëndet përfundimin e referendumit në Maqedoni

Zëdhënësja amerikane e Departamentit të Shtetit, Heather Naurt përshëndeti sot rezultatin e referendumit të 30 shtatorit të Republikës së Maqedonisë.“Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndesin rezultatin e referendumit të 30 shtatorit të Republikës së Maqedonisë, në të cilin qytetarët shprehën mbështetjen e tyre për anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin Europian …

Më shumë

Spanjë, një vjetori i referendumit të Katalonjës

Spanjë, një vjetori i referendumit të Katalonjës

Aktivistët e Pavarësisë bllokuan rrugët dhe autostradat rreth Barcelonës dhe një linjë treni me shpejtësi të lartë me rastin e përvjetorit të parë të referendumit mbi pavarësinë e rajonit spanjoll, të shënuar nga dhuna. “Linja hekurudhore me shpejtësi të lartë është bllokuar në Girona, 100 kilometra në veri-lindje të Barcelonës, …

Më shumë

Jepet çmimi Nobel në mjekësi

Shkencëtarët Xhejms P Elison dhe Tsuku Honjo janë nderuar sot me cmimin nobel për punën e tyre në zhvillimin e një terapie kundër kancerit. Zbulimi i kryer nga dy laureatët u konsiderua nga komiteti Nobel si historik në luftën kundër sëmundjes. Qelizat e kancerit zakonisht karakterizohen nga  mutacione, që do …

Më shumë

SHBA dhe Kanadaja arrijnë marrëveshje tregtare

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadaja, sëbashku me Meksikën kanë arritur një marrëveshje të re tregtare që do të zëvendësojë  marrëveshjen aktuale amerikano-veriore të tregtisë së lirë, apo sic quhet ndryshe Nafta. Marrëveshja e re SHBA-Meksikë-Kanada i garanton Shteteve të Bashkuara më shumë akses në tregun kanadez të prodhimeve …

Më shumë