KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 11)

Bota

Tsipras-Erdogan, takim në Ankara

Për më shumë se dy orë në pallatin presidencial në Ankara, kryeministri Tsipras, që kryen një vizitë dyditore në Turqi, dhe presidenti i vendit Reçep Tayyip Erdogan kanë biseduar shumicën e çështjeve për të cilat ndajnë mendime të kundërta, e që shpeshherë acarojnë edhe më tepër marrëdhëniet e trazuara midis …

Më shumë

Thaçi në Uashington; Pikat e panegociueshme, në rast këmbimi territoresh me Serbinë

Thaçi në Uashington; Pikat e panegociueshme, në rast këmbimi territoresh me Serbinë

Hashim Thaçi tregon për herë të parë, mjaft qartë dhe në Uashington, pikat e panegociueshme në një shkëmbim të mundshëm territoresh me Serbinë. I ftuar në Këshillin për marrdhëniet me jashtë përpara një audiencë me specialistë të rajonit Thaçi është pyetur nga ata në lidhje me shkëmbimin e territoreve. James Pardeë, diplomat …

Më shumë

Operacioni policor në Itali, për zjarrëvëniet nëpër dyqane të Fogia-s

Operacioni policor në Itali, për zjarrëvëniet nëpër dyqane të Fogia-s

16 persona janë ndaluar pas një operacioni madhor të ndërmarrë nga polica, karabinierët dhe Guardia di Finanza, në Foxha të Italisë, që shënjetronte personat e dyshuar si të përfshirë në disa raste zjarrëvënie në disa dyqane të qytetit jugor. Të dyshuarit akuzohen edhe për zhvatje, grabitje dhe vvrasje të mbetur në …

Më shumë

Dita e Internetit të sigurtë, UNICEF: Ndërgjegjësimi i fëmijëve, kyç në përballjen me rrezikun!

Me telefonë në duar, para kompjuterit, me mundësi hyrjeje në internet në çdo ambjent ku ndodhen, fëmijët janë në çdo moment përballë rrezikut që vjen nga interneti. Realiteti i përkthyer në shifra është një thirrje e vazhdueshme për vigjilencë dhe ndërgjegjësi, Përfshirja e fëmijëve mbetet pikë kyce për t ‘iu …

Më shumë

Senati amerikan kundër Trampit, për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi një masë që kundërshton urdhrin e presidentit Donald Tramp për t’i tërhequr trupat amerikane nga Siria dhe Afganistani. Masa është një amendament jodetyrues, i cili thotë se grupet islamike militante vazhdojnë të paraqesin kërcënim për Shtetet e Bashkuara. Meqenëse Trampi është republikan dhe republikanët …

Më shumë

Italia veto BE-së për Venezuelën

Italia ka bllokuar daljen e një rezulote të përbashkët të Bashkimit Europian të cilët njohin Juan Guaido si Presidentin legjitim të Venezuelës. Deri më sot janë 19 vende të Bashkimit Europian mes të cilave Spanja, Gjermania, Franca etj që pranojnë Juan Guaido si Presidentin e komanduar të Venezuelës të zgjedhur …

Më shumë